Łyżeczka cynamonu ma półtora raza więcej cennych przeciwutleniaczy niż garść najzdrowszych owoców świata – jagód. Najważniejsze dla zdrowia substancje są w olejkach z kory tej przyprawy. To one odpowiadają za jej słodki, przyjemny zapach.

Ochroniarz dla płytek

Naukowcy odkryli, że przeciwutleniacze z cynamonu chronią płytki krwi przed nadmiernym sklejaniem. Jeśli naczynia krwionośne są słabe, w żyłach kumuluje się zbyt dużo płytek i tworzy się skrzep. Kiedy dociera do serca, grozi zawałem. Przeciwutleniacze z cynamonu zapobiegają zakrzepom, bo powstrzymują działanie substancji z płytek odpowiedzialnych za ich sklejanie.

Pogromca cukru

Świąteczne desery warto wzbogacić cynamonem albo popijać herbatą z tym aromatycznym proszkiem. Zawarte w tej przyprawie substancje zapobiegają bowiem skokom cukru we krwi, które grożą nam po zbyt obfitym deserze. Kiedy zjemy sporo słodkości, gwałtownie rośnie też ilość insuliny we krwi, co skutkuje napadami wilczego apetytu. Cynamon przed tym chroni, bo powstrzymuje enzymy uwalniające insulinę do krwiobiegu.

Ta przyprawa pomaga też osobom chorującym na cukrzycę typu 2. Potwierdziły to badania przeprowadzone w USA przez naukowców z US Agricultural Research Service. Według nich wystarczy zaledwie pół łyżeczki cynamonu dziennie, by obniżyć poziom cukru we krwi.

Wróg bakterii

Szczypta tej przyprawy powoduje, że potrawa nie zepsuje się tak szybko. Cynamon jest bowiem naturalnym konserwantem powstrzymującym rozwój szkodliwych bakterii w jedzeniu. Zawartych w nim związków nie niszczy ciepło, więc można go dodawać do kawy lub herbaty przed zaparzeniem.  

Aromatyczne dodatki  

Świąteczne słodycze i napoje warto doprawić także innymi aromatycznymi przyprawami bogatymi w przeciwutleniacze.

KARDAMON - dodany do porannej małej czarnej odświeża oddech. Najlepiej gotować całe ziarna razem z ,kawą w kawiarce lub specjalnym garnuszku. Kardamon pasuje też do deserów i kakao.

IMBIR - po powrocie ze spaceru na mrozie szklanka herbaty z imbirem świetnie rozgrzewa, a po obfitej świątecznej kolacji pomaga strawić ciężkie potrawy.

GOŹDZIKI - można dodawać je np. do kompotu. Substancje z tej przyprawy chronią organizm przed toksynami atakującymi z zanieczyszczonego środowiska.  

100% mocnych żył

1 łyżka mielonego (ok. 8 g) to:

  • 19 kalorii
  • źródło przeciwutleniaczy

Zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na:

  • błonnik w 13%
  • wapń w 9%
  • żelazo w 4%

Autor: Kaja Tyzenhauz