Aloes zawiera białka, glikoproteiny oraz wielocukry, pobudzające

do pracy komórki obronne. Ta zielona roślina wzmacnia też działanie limfocytów T i B, które wytwarzają przeciwciała i niszczą zarazki. Jeśli zachorujesz, sok z aloesu pomoże Ci wrócić do zdrowia. W jego liściach znajduje się kwas salicylowy, ten sam, co w aspirynie. Zwalcza on stany zapalne oraz łagodzi ból.

Skóra pod ochroną

Witaminy C i E to jedne z najsilniejszych przeciwutleniaczy, jakie stworzyła natura. Potrzebujesz ich do walki z wolnymi rodnikami, które są odpowiedzialne za zwiększoną podatność na choroby. To one sprawiają, że skóra szybciej się starzeje. Warto więc stosować aloes, bo zwiększa on przyswajanie witamin C i E. Badania prowadzone na zdrowych osobach wykazały, że przyjmowanie żelu z aloesu w połączeniu z tymi witaminami zwiększyło ich poziom w organizmie ponad trzykrotnie. Aloes, nakładany na uszkodzone tkanki w formie maści czy żelu, działa niczym balsam. Niektóre wielocukry, znajdujące się w jego liściach, uruchamiają mechanizmy naprawcze naskórka, również po zbyt długim opalaniu czy wizycie w solarium. Polisacharydy z aloesu stymulują formowanie włókien kolagenowych, co przyspiesza gojenie ran i uszkodzeń skóry. Dlatego wyciąg z tej wiecznie zielonej rośliny często figuruje w składzie kosmetyków, łagodzących podrażnienia.

Na ratunek jelitom

Sok, uzyskany z mięsistych liści, reguluje poziom kwasów żołądkowych. Redukuje też wzdęcia, które są efektem zbyt dużej ilości bakterii i drożdżaków w jelitach. Jego pH wynosi ok. 5, dzięki czemu stabilizuje również pH żołądka. Pamiętaj jednak, że w skórce aloesu znajdują się glikozydy antranoideowe, substancje z rodzaju żywic, które drażnią jelito grube oraz hamują wchłanianie wody w jego wnętrzu. W efekcie silnie przeczyszczają. Dlatego uważnie czytaj etykiety i jeśli jesteś w ciąży albo Twoje jelita są bardzo wrażliwe, wybieraj produkty, otrzymywane tylko z miąższu aloesu, bez skórki.

Gwarancja jakości

Aby preparaty z aloesu zachowały wszystkie jego cenne właściwości, muszą być odpowiednio przygotowane. Gwarancją ich jakości jest znak Międzynarodowej Rady Badań nad Aloesem, który powinien znajdować się na etykiecie. Oznacza on, że produkt, który trzymasz w ręku, posiada wydawany przez Radę certyfikat IASC. Aloesu nie powinny przyjmować kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także dzieci. Uważaj też, jeśli cierpisz na mocznicę, niewydolność nerek, wrzody żołądka lub choroby wątroby. Aloes hamuje wchłanianie żelaza, więc nie przyjmuj dużych dawek, jeśli masz anemię albo jesteś wegetarianką.

Zobacz inne artykuły o Zdrowym Odżywianiu.