Biszkopt to wspaniałe ciasto bazowe. Gdy nasączycie je i ozdobicie kremem, wówczas uświetni niejedno przyjęcie urodzinowe. Jeżeli dodacie do niego jabłka lub inne owoce stanie się wspaniałym uzupełnieniem poobiedniej kawy. Możliwości jest wiele, wystarczy postarać się o dobry wypiek. 

Dlaczego ciasto biszkoptowe opada? 

Idealny biszkopt jest puchaty i miękki. Nie zawsze się to jednak udaje. Powodów może być kilka i warto o nich pamiętać: 

  • niewłaściwe proporcje składników, 

  • za niska lub zbyt wysoka temperatura w piekarniku, 

  • źle ubita piana z białek, 

  • potrząsanie i stukanie podczas pieczenia. 

Co dodać, by biszkopt był zawsze wyrośnięty? 

Jeżeli chcecie zapewnić sobie stuprocentowy sukces w pieczeniu biszkoptowego ciasta, powinniście dodać do niego składnik, który skutecznie zabezpieczy go przed opadaniem. Co więcej, będzie działał na biszkopt jak dmuchanie na balonik, sprawiając, że osiągnie on pożądane rozmiary, jednocześnie nie pękając. Tym nieocenionym komponentem jest ocet.

Nie bójcie się, nie będzie czuć go w cieście. Jedna łyżka octu spirytusowego dodana pod koniec ubijania sprawi, że wypiek będzie delikatny i cudownie wyrośnięty. 

Z jakimi dodatkami biszkopt smakuje najlepiej? 

Biszkopt aż prosi się o dodatki. Szczególnie dobrze wypada w towarzystwie różnego rodzaju kremów. Dzięki nim finalne ciasto jest nie tylko miękkie, ale również pełne smaku i wilgotne. Koniecznie wypróbujcie biszkopt przełożony: