Co daje nam jedzenie ryb?

Tak jak głosiła kampania społeczna „ryba wpływa na wszystko”. Ryby są doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, a więc działają przeciwmiażdżycowo i przeciwnowotworowo. Dzięki temu działaniu można spożywać nawet tłuste ryby, których spożywanie wpływa ochronnie na układ krążenia. Poza tym kwasy omega-3 są w stanie korzystnie wpływać na proporcje między frakcjami cholesterolu – poziomem „złego” i „dobrego” cholesterolu.

Ponadto ryby są cennym dowozem fosforu, który usprawnia pracę mózgu. Oczywiście jest to też źródło łatwostrawnego i dobrze przyswajalne przez nasz organizm białka. Zalet jest wiele, choć mało osób docenia ryby jako składnik posiłków.

Jakie ryby powinniśmy wybierać, by było to korzystne dla naszego zdrowia?

Do najzdrowszych ryb zaliczyłabym łososia, dorsza i pstrąga. Ten pierwszy zawiera dużo zdrowych tłuszczów oraz witaminę E, działającą przeciwstarzeniowo. Dorsz natomiast ma mniej tłuszczu, ale za to sporo białka oraz jod. Zmniejszenie ryzyka nowotworów, dostarczenie organizmowi witaminy A, D i E to zalety z jedzenia pstrąga.

Czy ryby zawsze są dla nas dobre? Czy przy niektórych schorzeniach albo podczas ciąży lepiej ich nie jeść?

Spożywanie ryb jest jak najbardziej wskazane w ciąży. Natomiast w niektórych zespołach chorobowych spożywanie ryb nie jest wskazane. Na przykład w niektórych chorobach tarczycy, przytarczyc, zaleca się ograniczenie spożywania ryb morskich.

Również w przypadku dny moczanowej zaleca się dietę bez udziału ryb.

Warto też umiarkowanie często spożywać ryby wędzone. Jedzenie zbyt dużej ilości wędzonych ryb sprzyja rakowi żołądka.

W jakim okresie naszego życia powinniśmy jeść ryb jak najwięcej?

W ogóle powinniśmy jeść dużo ryb, bo spożywamy ich zdecydowanie za mało. Jednak największe spożycie powinno przypadać na okres rozwoju, intensywnego wzrostu, jak i w okresach andro- i menopauzy.

Czy jeśli nie lubimy ryb możemy zastąpić je innymi produktami o podobnych właściwościach?

Możemy stosować suplementy diety, które dostarczą organizmowi cennych kwasów omega-3. Jednym z nich jest na przykład tran w kapsułkach. Należy pamiętać, że mimo wszystko suplementy nie zastąpią nigdy prawdziwej ryby, szczególnie tej gotowanej na parze lub grillowanej.

Elżbieta Pardo, specjalista chorób wewnętrznych, Przychodnia Ogólna w Słupsku