Barwa mięsa łososia zależy od jego diety. Tylko te żyjące na wolności spożywają pokarm bogaty w barwniki karotenowe, czyli glony i kryl. Znajduje się tam szczególnie dużo korzystnej dla zdrowia astaksantyny. Łososie hodowlane mają mięso koloru brązowoszarego. Zdarza się jednak, że hodowcy dodają do karmy syntetyczną astaksantynę, aby zachować smakowity kolor mięsa. Warto to sprawdzić przed zakupem.

Spożywanie mięsa łososia przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Dzięki dużej ilości astaksantyny i kwasów omega-3 posiłki z łososiem są polecane w profilaktyce nieodwracalnego zwyrodnienia plamki żółtej.

Co to jest astaksantyna?

Jest to barwnik organiczny należący do grupy ksantofili. Rozpuszcza się w tłuszczach. Jest rzadkim, bardzo silnie działającym antyoksydantem. Astaksantynę można spożywać w postaci naturalnej lub w postaci syntetycznych suplementów diety. Nie jest naturalnym składnikiem ludzkiej diety, gdyż nie występuje tak powszechnie jak pozostałe barwniki karotenowe.

Barwniki karotenowe są głównymi składnikami plamki żółtej. Pełnią one rolę filtra, który eliminuje szkodliwe fale światła o krótkiej fali. W ten sposób zapobiegają powstawaniu groźnych dla oczu wolnych rodników tlenowych. Ponadto wchodzą w skład błon komórkowych, modulują rekcje oksydo-redukcyjne oraz uczestniczą w inicjowaniu impulsów nerwowych. Astaksantyny zatem wygasza procesy zapalne w plamce żółtej oraz chroni siatkówkę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Ponadto jest bezpieczna. Spożywanie nawet dużych jej ilości nie powoduje pojawienia się efektów ubocznych.

W badaniach klinicznych wykazano, że astaksantyna poprawia ostrość widzenia i postrzeganie kontrastów. Zapobiega również postępowi zmian zwyrodnieniowych w plamce żółtej, które są przyczyną zaburzeń widzenia i ślepoty.

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD)

Na AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem, cierpi obecnie ponad milion Polaków. Choroba spowodowana jest zmianami degeneracyjnymi w plamce żółtej, czyli w miejscu odpowiedzialnym za procesy widzenia. W przebiegu AMD występuje pogorszenie widzenia widoczne zwłaszcza podczas czytania. Towarzyszą mu zniekształcenia obrazu, widoczne zakrzywienie linii prostych, występowanie mroczka centralnego oraz zauważalne obniżenie poczucia kontrastu i widzenia barwnego (chory widzi blade i słabo wysycone kolory). AMD jest główną przyczyną utraty wzroku w społeczeństwach wysoko rozwiniętych. Nieleczona choroba prowadzi do szybkiej utraty wzroku, a zmiany te są nieodwracalne.

AMD występuje głównie u pacjentów po 50 rż. Częściej u osób z miażdżycą, nadciśnieniem tętniczym, otyłością, wysokim stężeniem cholesterolu oraz palących papierosy. Częściej chorują kobiety, osoby o niebieskich tęczówkach, z dalekowzrocznością. Choroba występująca w rodzinie zwiększa ryzyko zmian degeneracyjnych, co wskazuje na predyspozycje genetyczne.

Zachęcam więc do częstego przygotowywania potraw z łososiem.

Więcej informacji kulinarno-zdrowotnych na moim fotoblogu.