Poranne pobudki potrafią być ciężkie. Aby szybciej się dobudzić, pierwsze kroki po przebudzeniu stawiamy więc w stronę kuchni, gdzie parzymy kawę. Nie jest to jednak najzdrowszy wybór. Pierwszą kawę znacznie lepiej wypić o innej porze. 

Czy kawa po przebudzeniu jest zdrowa?

Picie kawy zaraz po pobudce dla większości z nas nie jest zdrowe. Od razu po przebudzeniu w naszych organizmach notuje się najwyższy poziom kortyzolu, zwanego hormonem stresu. Nie potrzebujemy więc dodatkowego bodźca, który jeszcze bardziej podbije ten stan. W takiej sytuacji kofeina rzeczywiście dodaje energii, ale pobudzenie może objawiać się uczuciem niepokoju, drżeniem rąk, wahaniami nastroju. Aby temu zapobiec, nie należy więc łączyć strzału kortyzolu i kofeiny. Najlepiej odczekać, aż poziom hormonu stresu spadnie i dopiero wtedy zafundować organizmowi energetycznego kopa. 

Kawa przed czy po śniadaniu?

Wiemy już, że z małą czarną należy trochę odczekać od momentu pobudki, ale kolejnym często powtarzającym się pytaniem jest to czy można pić kawę na pusty żołądek? Co prawda każdy organizm inaczej reaguje na dawkę kawy przed posiłkiem, jednak z reguły nie jest to zalecane. Dlaczego nie powinno się pić kawy na czczo? Wszystko dlatego, że napój ten pobudza produkcję soków żołądkowych, a to może skutkować zgagą i niestrawnością.

Jeśli jednak lubicie pić kawę przed śniadaniem, warto poprzedzić ją szklanką wody. Nocą, podczas snu tracimy bowiem nawet litr wody, dlatego powinniśmy uzupełnić jej zapasy, zanim zaaplikujemy dawkę moczopędnej kawy. 

Kiedy pić kawę, aby działała najlepiej?

Ze względu na wspomniany wyżej kortyzol, pierwszą kawę najlepiej wypić na 1-2 godziny po przebudzeniu, a kolejną między 13 a 17. To właśnie w tym godzinach poziom hormonu stresu ponownie zaczyna spadać i pojawia się idealne okno na uzupełnienie energii.