Po długo trwającej zimie nadeszło lato. Wraz z nim umiłowanie do rozpoczętej w latach 90 mody na grillowanie. Stało się ono popularne w Polsce niemal tak bardzo jak w USA, gdzie można by je nazwać niemal sportem narodowym. Grono zwolenników grillowania się powiększa, gdyż jest to przyjemny sposób na spędzienie czasu w towarzystwie, na świeżym powietrzu oraz z jedzeniem, które naprawdę smakuje. Ważne jest jednak by nie tylko smakowało, ale było przyrządzone w sposób bezpieczny. O tym traktują poniższe zasady.

 

1.  Zadbaj o jakość grillowanych produktów. Kupuj produkty świeże, najlepiej z wiarygodnego źródła. Grillować można zarówno najpopularniejsze w Polsce kiełbasy, kaszankę, jak i mięsa, ale także ryby, owoce i warzywa.

2. Jeśli to możliwe pamiętaj o marynowaniu mięsa przed jego grillowaniem(od kilkunastu minut do kilku godzin w zależności od potrzeby). Takie mięso nie tylko będzie miało określone walory smakowe, ale stanie się również bardziej kruche.

 

3. Nigdy nie grilluj mięsa peklowanego. Pekluje się je w roztworze saletry, która podczas obróki cieplnej sprawia, że powstają akrylamid i nitrozoaminy. Związki te mają właściwości rakotwórcze.

 

4. Do rozpalania grilla używaj zawsze węgla drzewnego z drzew liściastych. Podczas spalania drzewa iglastego powstają związki szkodliwe dla zdrowia. Nie dodawaj do węgla takiego drzewa czy np. szyszek. Możesz dodać gałązki drzew liściastych czy ziół.

 

5. Nigdy nie piecz na otwartym ogniu. Grillowanie najlepiej rozpocząć gdy węgielki pokryją się szarawym popiołem. Bądź cierpliwy podczas grillowania, zwłaszcza wtedy kiedy chcesz robić to bezpiecznie. Pamiętaj, że produkty grillowane spożywasz nie tylko Ty, ale także dzieci.

 

6. Choć wielu z nas korzysta z różnego rodzaju podpałek, rozpałek i innych środków wspomagających rozpalenie grilla, warto z nich zrezygnować. Pozwoli to na uniknięcie powstawania substancji lotnych niekorzystnych dla naszego zdrowia, a wydzielanych przez rozpałki.

 

7.  Grilluj na oczyszczonym z pozostałości spalonego tłuszczu i starych potraw ruszcie.

 

8. Nie grilluj zbyt dużej ilości jedzenia. Jedynie tyle ile jesteś w stanie spożywać wraz z rodziną czy znajomymi. Nie przechowuj produktów wcześniej grillowanych i nie odgrzewaj ich, gdyż zwiększa to ilość bakterii w pożywniu.

 

9. Pamiętaj, aby nie grilluj produktów mięsnych lub z dodatkiem tłuszczu na ruszcie. Wszelkiego rodzaju mięsa, ryby należy grillować na aluminiowych tackach bądź owijać je w folię aluminiową. Tłuszcz, który wytapia się z produktów mięsnych i dostaje się do rozżarzonego węgla powoduje powstawanie rakotwórczych związków m.in. wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (benzopierem) czy nadtlenków. Benzopirem jest związkiem, który znajduje się m.in. w smole pogazowej, dymie tytoniowym czy spalinach samochodych. Jest silnie rakotwórczy.

 

10.  Staraj się nie spożywać produktów zwęglonych. Najlepiej usuń te fragmenty poprzez odkrojenie lub obskrobanie. Zadbanie o odpowiedni czas obróbki cieplnej pozwoli uniknąć zwęglania grillowanych produktów.

 

11. Nawet jeśli produkty grillowane należą do potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia (zwłaszcza wtedy kiedy przygotowuje się je nieodpowiednio) to duża ilość świeżych warzyw spożytych wraz z nimi może równoważyć to niebezpieczeństwo. Zawierają one bowiem bardzo dużo związków antyoksydacyjnych i antynowotworowych. Doskonale sprawdzają się również w tej roli świeże zioła, czosnek czy oliwa z oliwek. Korzystaj z tych dobrodziejstw przygotowując sałatki czy dipy do warzyw.

 

12. Ważne jest by grillować z rozsądkiem i najlepiej od czasu do czasu. Nie ma wtedy ryzyka wielkich szkód jakie możne przynieść ta forma przygotowywania żywności.

 

13. Jeśli walczysz ze zbędnymi kilogramami, zwróc uwagę na jakość i rodzaj spożywanych produktów. Wybieraj dodatki do grilla z niskokalorycznymi sosami lub bez nich. Możesz zrezygnować z pieczywa lub ziemniaków by ograniczyć ilość dostarczaj energii do organizmu.

 

14. Jeśli to możliwe zrezygnuj z piwa i innych alkoholi oraz słodkich napoi. Mają bardzo dużo kalorii, powodują wzmożony apatyt i definitywnie niszczą starania o szczupłą sylwetkę.

 

Autorem tekstu jest Kamila Urbaniak