Dr A. Keys określił taką nazwą zwyczaje żywniowe niektórych populacji regIonu Morza Śródziemnego, które w latach 50. XX wieku wykazywały bardzo niski odesetek występowania choroby niedokrwiennej serca (ChNS) z powodu której umieralność w Europie Zachodniej i USA się zwiększała. Dieta ta charakteryzowała się dużym spożyciem warzyw liściastych, warzyw ogółem oraz świeżych owoców, oliwy z oliwek, mniejszą konsumpcją mięsa i produktów mleczych w porównaniu do diety Amerykanów czy mieszkańców Europy Zachodniej. Nie były również w tym modelu żywienia obecne na co dzień różnego rodzaju desery np. ciasta czy puddingi, bowiem rolę tę spełniały świeże owoce.

Z inicjatywy dr Keys'a zostało przeprowadzone sztandarowe badanie epidemiologiczne nazwane „Badaniem Siedniu Krajów”. Miało ono na celu znalezienie takiego modelu diety wsród różnych populacji, która chroniłaby serce. Badanie objęło Japonię, Grecję, byłą Jugosławię, Włochy, Holandię, Stany Zjednoczone oraz Finlandię. Głównym wnioskiem wypływającym z badania był fakt, że w krajach gdzie występowanie ChNS i duża umieralność z nią związana spożywano duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, które są w dużych ilościach obecne w wielu produktach zwierzęcych. Zastąpienie ich oliwą z oliwek bogatą w jednonienasycone kwasy tłuszczowe mogło przynieść wymierne efekty.

 

Cechy charakterystyczne diety śródziemnomorskiej w dzisiejszym rozumieniu:

– duże spożycie świeżych warzyw i owoców, roślin strączkowych, pełnoziarnistych produktów zbożowych, orzechów i nasion,

–  główne źródło tłuszczu w diecie stanowi oliwa z oliwek,

–  małe lub średnie spożycie produktów mlecznych (głównie sery),

– zwiększone spożycie ryb w stosunku do różnego rodzaju mięs (zwłaszcza czerwonego),

– spożycie wina jest niskie bądź umiarkowane,

– jaja nie są spożywane w ilości większej niż 4 tygodniowo.

 

 

Jakie korzyści niesie stosowanie powyższych zasad:

  1. Oliwy z oliwek przyczynia się do zmniejszenia stężenia cholesterolu ogółem oraz cholesterolu frakcji LDL („złego cholesterolu”) w organizmie.
  2. Ryby zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, które nie tylko pozytywnie wpływają na zmniejszenie stężenia cholesterolu, ale także na procesy myślowe, zmniejszenie zapalenia w organizmie, stan skóry czy wreszcie odgrywają bardzo ważną rolę w zapobieganiu chorobom demencyjnym.
  3. Stosowanie diety śródziemnomorskiej powoduje zmniejszenie ciśnienia tętniczego.
  4. Obniżeniu w organizmie ulegają również trigicerydy.
  5. Dieta taka zapewnie odpowiednią podaż witamin i minerałów, w tym antyoksydantów zwalczających stany zapalne w naszym ciele. Chronią one również przed starzeniem się organizmu, nowotworzeniem i rozwojem innych chorób cywilizacyjnych.
  6. Obecność dużej ilości warzyw i produktów pełnoziarnistych sprzyja dostarczeniu odpowiedniej ilości błonnika w diecie, a co za tym idzie przeciwdziała nadmiernym napadom głodu, zaparciom  i niedoborom witaminowo-mineralnym.
  7. Badania epidemiologiczne wykazują, że osoby stosujące taką dietę nie tylko są szczuplejsze, ale także rzadziej umierają z powodu chorób serca i nowotworów.
  8. Stosowanie diety prowadzi do większej protekcji (w stusunku do innych popularnych diet) przed chorobą Alzheimera.
  9. Wykazano również, że osoby, które stosują dietę śródziemnomorską mają mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II.
  10. Wszystkie powyższe korzyści prowadzą do wydłużenia życia, które może być zdrowsze i bardziej radosne.
  11. Dieta ta sprzyja utrzymaniu również prawidłowej masy ciała

Autorem tekstu jest Kamila Urbaniak, nasz dietetyk

 

Dietetyk na Bobyy.pl