Kiedy przeczytałam pierwsza stronę owej książki postanowiłam, że będzie to moje lektura do poduszki na najbliższy wieczór. Już pierwszy akapit mnie zaintrygował- dieta, a  pochodzenie człowieka? Co to ma wspólnego? I już od tego zdania nie mogłam oderwać się od lektury

Dieta peleo polega na spożywaniu tego co jedli nasi praprzodkowie nim dokonała się rewolucja neolityczna. I takie właśnie odżywanie idealnie współgra z naszym genetycznym przystosowaniem, a różne choroby czy zaburzenia odżywiania wynikają z zakłócania tej diety. Jak wskazuje autor to cywilizacja jest winna naszemu zejściu z drogi dobrego odżywiania.

Do czasu rewolucji neolitycznej (10 000 lat temu) jadano chude mięso, świeże owoce i warzywa. Co upolowano czy zebrano konsumowano od razu, bo nie było zamrażarek czy puszek na konserwy. Tamci ludzie byli szczupli, sprawni fizycznie, nie znali chorób serca. Autor na początku książki nawiązując do tych informacji przedstawia jak żywili się ludzie paleolitu, jak byli zbudowani i na co chorowali- albo raczej na co nie chorowali, a co jest przekleństwem naszych czasów.

W przejrzysty sposób ukazuje kilka przykładów, które charakteryzowały żywienie „łowców- zbieraczy”, z których wynika, ze ludzie ci jedząc  np. mięso dostarczali sobie dużo białka, a prawie w ogóle węglowodanów, które pochodziły z owoców i warzyw. Jakże różne było to odżywianie od dzisiejszego gdy przygotowując na niedzielny obiad kurczaka zastanawiamy się czym i przez jaki czas był karmiony, by jak najszybciej przybrać na wadze i trafić na nasz stół, ani ile cukru jest w uwielbianych przez wielu batonikach.

Dieta peleo jest niskowęglowodanowa, ale w odróżnieniu od dzisiejszych diet wysokotłuszczowych nie prowadzi jak one do krotkotrwałego spadku wagi za co często musimy płacić utratą zdrowia i złym samopoczuciem.

Autor opisuje różnice w diecie paleo i dzisiejszych „cud dietach” skupiając się na zbadanych naukowo treściach.

W dalszych rozdziałach możemy poznać zasady diety, produkty jakie powinniśmy spożywać stosując dietę paleo. Autor porównuje różne rodzaje produktów spożywczych pod względem zawartości białka tak ważnego w naszym życiu.

Ta książka udowadnia nam, że od kiedy zaczęliśmy spożywać zboża wtedy zaczęły się nasze problemy ze zdrowiem. Tak więc rewolucja neolityczna przyniosła nie tylko plusy, ale tez minusy dla rozwoju cywilizacji.

W „Diecie paleo” możemy znaleźć także historie osób, które stosując ją zyskały dla swojego zdrowia i ciała.

Możemy dokładnie zapoznać się z produktami jakie powinniśmy jeść, a jakich unikać, a także z przykładowym menu oraz przepisami.

Podsumowując książka jest świetnym niezbędnikiem dla chcących prowadzić zdrowy tryb życia i nie martwić się o otyłość. Jest pisana lekkim językiem dzięki czemu czyta się ją szybko jednym tchem.

wydawnictwo literackie