Dieta trwa dwa dni - może być stosowana systematycznie, np. w jeden weekend w miesiącu przez wiele lat. A ile można stracić na wadze? Dziennie nawet 1 kilogram!

Ilość owoców w diecie jest dowolna, tak jak sposób ich przygotowania. Możemy zatem jeść je surowe, gotowane, pieczone, czy duszone (musimy zrezygnować jedynie z owoców suszonych). Ponieważ jest to dieta restrykcyjna, kobiety w ciąży, karmiące piersią i nastolatki nie powinny jest stosować. Ponadto nie wolno jej stosować zbyt długo. Po ukończeniu musimy pamiętać, że powrót do normalnego jedzenia nie może być gwałtowny, bowiem efekt „jojo” będzie murowany.

Owoce, dzięki błonnikowi, przyśpieszają przemianę materii i są skarbnicą witamin. Pamiętajmy, że nie wszystkie są niskokaloryczne, dlatego warto urozmaicić swoje owocowe menu, a nie skupiać się tylko i wyłącznie na jednym składniku. Owoce to najczęściej niewielka ilość kalorii, duża zawartość wody oraz minerałów i witamin, a do tego spore ilości cukrów prostych. Średnia zawartość kalorii nie przekracza 60 kcal w 100 g (wyjątkiem są banan i awokado).

Dieta owocowa jest wprawdzie skuteczna, ale nie może być stosowana na dłuższą metę. Aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość energii, zdrowa dorosła kobieta musiałaby zjeść 4–5 kg owoców dziennie!

Dodatkowe wskazówki co do diety owocowej:

  • Możesz przyrządzać z owoców sałatki, ale nie doprawiaj ich cukrem ani miodem! Możesz skrapiać je świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny, lub sosem ze zmiksowanych owoców.
  • Nie zjadaj posiłków w biegu, lecz rozkoszuj się ich smakiem.
  • Między owocowymi posiłkami pij niegazowaną wodę mineralną lub herbatki ziołowe, np. rumiankową, miętową lub zieloną.
  • Unikaj mocnej czarnej herbaty i kawy. Te napoje wypłukują z organizmu cenne witaminy i minerały.
  • obieraj cienko ze skórki gatunki wymagające takiego oczyszczania (np. melon, kiwi), bo tuż pod skórką znajduje się najwięcej witaminy C,
  • nie zdejmuj błonek z cytrusów (np. pomarańczy, grejpfrutów), bo zawierają dużo błonnika;
  • zamrażaj owoce - to najlepszy sposób ich przechowywania, bo zachowują wtedy cenne właściwości.
  • owoce myj starannie (nawet gdy będziesz je obierać)! Najlepiej rób to pod ciepłą, bieżącą wodą. Większość z nich - zwłaszcza cytrusów -jest spryskiwana środkami konserwującymi i woskowana.
  • jedz owoce ze skórką, bo jest w niej najwięcej błonnika, który przyspiesza przemianę materii oraz pomaga usunąć niestrawione resztki jedzenia,

Jadłospis - dieta owocowa:


Wieczorem (o 18.00) w przeddzień rozpoczęciadiety owocowej

Zjedz małą porcję (15 dag) chudego mięsa pokropioną sokiem z cytryny. Mieszanka witaminy C i białka pobudza hormon spalający tłuszcze, który jest produkowany tylko w nocy. Następnego dnia rozpocznij odchudzanie:

Śniadanie
Zjedz 40 dag dowolnych owoców (np. borówek amerykańskich lub 2 kawałki arbuza). Do tego wypij 1-2 filiżanki herbatki z rozmarynu.

Godzina 10.00
Zjedz 1 kiwi i pomarańczę. Te owoce podziałają na twój organizm jak energetyczny zastrzyk z dużą dawką witaminy C.

Godzina 12.00
Zjedz 2 gruszki i 20 dag moreli.

Godzina 14.00
O tej porze możesz zjeść np. banana, 10-15 dag śliwek i pół grejpfruta (15-20 dag) - najlepiej różowego. Z owoców możesz zrobić sałatkę.

Godzina 16.00
To czas na podwieczorek. Zjedz duży kawałek (40 dag) melona - zaspokoisz głód oraz pragnienie.

Godzina 18.00
Zjedz dużą garść śliwek lub 2 morele (15 dag) oraz jedno kiwi.

Zanim pójdziesz spać
Zjedz 1 jabłko. Wypij do tego herbatkę z melisy.

Minusy

 

Dieta owocowa nie można polecać jako diety długoterminowej. Jest dość niebezpieczna ze względu na ryzyko wystąpienia cukrzycy. Dostarczając organizmowi tak ogromnych dawek cukrów prostych, nie będziemy w stanie utrzymać prawidłowego poziomu glukozy we krwi, co na dłuższą metę może okazać się niebezpieczne. Dieta złożona z samych owoców nie pokrywa potrzeb organizmu na wiele składników odżywczych.

Plusy

 

Zaletą tej diety jest dostępność składników i łatwość przygotowania menu. Przy założeniu, że będziemy ją stosować np. tylko przez jeden wakacyjny dzień, kiedy mamy pod dostatkiem świeżych owoców, możemy uzupełnić niedobory witaminy C i błonnika. Jednak nie wolno traktować jej jako diety odchudzającej, a jedynie krótką odskocznię od prawidłowego, zbilansowanego menu.