Nie od dziś wiadomo, że jedzenie poprawia nam samopoczucie, a dobrze nawodniony organizm – to zdrowy organizm. W lato, kiedy dookoła panują wyczerpujące upały, warto zwrócić szczególną uwagę na to, co jemy. Dieta na upalne dni powinna być lekka, najlepiej złożona głównie z owoców (na które przecież i tak czekamy cały rok!) i z dużej ilości płynów.

Wystarczy parę prostych zasad, aby móc spokojnie cieszyć się urokami lata!

Na zdrowie!

Picie to podstawa. Pocąc się, tracimy sporo wody, a wraz z nią również wiele cennych związków mineralnych. Dlatego wśród dwóch litrów płynów dziennie, które powinniśmy zapewnić organizmowi w upalne dni (dwóch litrów pitych, rzecz jasna, często i w niewielkich dawkach, żeby organizm miał czas na ich wykorzystanie), warto, aby znalazły się również soki czy koktajle owocowe. Np. truskawki zmiksowane z kostkami lodu – to nie tylko orzeźwiający napój, ale przede wszystkim źródło ważnych składników odżywczych.

W czasie upałów warto też odstawić kawę i czarną herbatę, ponieważ kofeina w nich zawarta, zwiększa temperaturę ciała. A chyba nie chcemy, żeby było nam jeszcze bardziej gorąco?

Gotuj z witaminami

Dieta na upalne dni

W upalne dni warto zrezygnować z tłustych i ciężkostrawnych potraw, po których czujemy się ociężali i ospali. Lato to przecież czas energii! A najwięcej energii znajdziesz  w owocach i warzywach, które dodatkowo uzupełnią witaminowe braki, spowodowane poceniem się ze względu na wysoką temperaturę. Warto jednak pamiętać o tym, żeby i owoce, i warzywa jeść – w miarę możliwości – na surowo. Bo obróbka termiczna (gotowanie, smażenie, grillowanie) sprawia, że tracą one niektóre witaminy, zwłaszcza te z grupy C i B.

Latem postawmy więc na lekkie sałatki i surówki, do których ewentualnie dodawać można ryby i chude mięsa. W czasie upałów idealnie sprawdzają się również chłodniki (na przykład chłodnik z botwiny) oraz gazpacho.Dieta na upalne dni

Oczywiście nie każdy ma ochotę spędzać czas w kuchni, kiedy za oknem świeci słońce, a cały świat zdaje się zachęcać do tego, by wyjść, pospacerować, pobiegać czy jeździć na rowerze. W takich chwilach idealnie sprawdzi się jedzenie na wynos, dzięki któremu letnią energię będziemy mogli zużyć właśnie na letnie rozrywki.

Zatem: pij, jedz i ciesz się zdrowym latem!

Promocja