Co jeść w ciąży, by typowe dolegliwości ciążowe, nie przesłoniły nam uroków nadchodzącego macierzyństwa?

Oto lista rzeczy, z którymi najczęściej muszą zmagać się kobiety w ciąży i rady, co jeść w ciąży, żeby z nimi wytrzymać - lub się ich ustrzec.

Poranne Mdłości

Co jeść w ciąży, kiedy męczą nas poranne mdłości? Ja miałam herbatnik pełnoziarnisty. Jak tylko otworzyłam oczy, sięgałam po niego reką i GRYZ! Malutki, lecz pomagał mi opanować i szybko nadchodzący głód, który pojawiał się dość gwałtownie, i - właśnie tak zwane poranne mdłości. Dodatkowo nie zrywałam się szybko z łóżka, jak to miałam w zwyczaju. Leżałam spokojnie żując herbatnik i oddychałam głęboko.

A co jeść w ciąży, jeśli ktoś nie lubi herbatników? Można np. przygotować sobie kromkę chleba lub migdały.

Anemia

Jest to zmora chyba większości kobiet w ciąży. Przyznaję, że moja też. Do 9 miesiąca ciąży walczyłam z niedoborem żelaza dzielnie, ale niestety - w 9 miesiącu ciąży dostałam tabletki do łykania. No cóż, chłopak rósł jak na drożdżach i jego masa rosła dość szybko (4230g, dla przypomnienia).

Co jeść w ciąży, żeby pokrywać zapotrzebowanie żelaza? Po prostu jedz mięso. Codziennie, ale w niewielkich ilościach. W moim przypadku, po prostu musiałam je jeść. Tak jak inne kobiety mają zapotrzebowanie, np. na ogórki kwaszone, tak ja miałam je na mięso. Kanapka składająca się z ciemnego pieczywa, plastrów kiełbaski oraz pomidora to był mój obowiązkowy zestaw dnia :)

Jednak co jeść w ciąży, jeśli jest się wegetarianką? Polecam wszelkie produkty roślinne zawierające żelazo, np.: natka pietruszki. Wrzucajcie ją wszędzie gdzie można: do kotletów, do sałatek, ale również do - koktajli. Np.: banan, jabłko... i natka! Prima :)

Uwaga: podobno wątróbka jest odradzana!

Cukier

Jeśli jesteś już po teście obciążeniowym glukozy i okazuje się, że nie masz cukrzycy, to nie znaczy, że możesz jeść cukier w dowolnych ilościach. Unikaj typowych przekąsek, takich jak: cukierki, gotowych ciasteczek ze sklepu, etc. Szkoda pieniędzy na ich kupno. Nie mówiąc już o tym, że nie są zdrowe. Zdecydowanie polecam domowe wypieki. Można dodać do nich otręby, zarodki pszenne, orzechy, owoce - czyli coś, co jest zdrowe oraz smaczne.

Uwaga! Unikanie cukru, czyli glukozy w przypadku gdy ciąża jest prawidłowa, jest ogromnym błędem. Glukoza jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju Twojego dziecka.

Zgaga

I ponownie pytamy: co jeść w ciąży, by uniknąć kolejnej typowej dla ciąży przypadłości - czyli zgagi?

By uniknąć zgagi, polecam mleczne przetwory (w tym mleko), wodę oraz siemie lniane, migdały, imbir.

          ******************************************************************

No cóż. Jest to ostatni artykuł z serii Dieta Mamy. Aczkolwiek to nie oznacza, że wyczerpałam wszystko w tym temacie. O nie! Dieta Mam jest zagadnieniem długim i szerokim, dlatego naprawdę nie obrażę się jak pod artykułem pojawią się Wasze rady na temat: co jeść w ciąży? Serdecznie zapraszam!

Pamiętajmy - dieta mam to dieta zdrowa, urozmaicona!