Makaron zawiera dużo węglowodanów złożonych - sycących i poprawiających nastrój. Zawiera też dużo składników odżywczych - skrobię, błonnik, żelazo, magnez i witaminy, a przy tym 100 g tego produktu dostarcza jedynie ok. 120 kcal. Makaron jest niskotłuszczowy, a jedzony bez dodatków - nie tuczy.

Dieta ta jest doskonała na jesień i zimę, poprawia nastrój i koncentrację, a po jej ukończeniu nie grozi nam efekt jo-jo. Odpowiada zasadom zdrowego odżywiania  - 60% kcal otrzymywanych jest z węglowodanów. Jeśli potrafisz ograniczyć się do zjadania zaproponowanych porcji, z pewnością schudniesz nawet półtora kilograma w ciągu tygodnia.

Zasady diety: 

 

  • Jedz 5 posiłków dziennie o stałych porach.
  • Pij jak najwięcej niegazowanej wody mineralnej, herbat ziołowych i soków. 
  • Pamiętaj, że najlepszy makaron to makaron z mąki razowej. Aby osiągnąć efekt, musimy go spożywać codziennie w dwóch posiłkach – na obiad i na kolację.
  • Na śniadanie najlepiej zjeść musli z jogurtem naturalnym lub pełnoziarniste pieczywo z dodatkami (np. jajkiem czy chudym twarożkiem).
  • Do makaronu dodawaj dużo warzyw i ziół, oliwę z oliwek lub olej.
  • Mięso zastępuj małymi porcjami ryb, drobiu i owoców morza.
  • Zrezygnuj ze słodyczy, ciężkich sosów i  tłuszczów zwierzęcych!
  • Dzienna porcja kalorii nie powinna przekraczać 1200 kcal.
  • Dietę najlepiej stosować przez 14 dni.
  • Urozmaicaj dania! Przygotowuj je z różnych rodzajów makaronów i dodatkami, żeby jedzenie było smaczne i kolorowe. Wtedy unikniesz monotonii.

Przykładowy jadłospis:

1. DZIEŃ

- Śniadanie (180 kcal)
Kanapka z serkiem i rzodkiewkami, 10 dag twarożku zmiksuj z łyżką gazowanej wody mineralnej. Dodaj 5 startych na tarce rzodkiewek, przypraw pieprzem i estragonem. Zjedz z kromką pełnoziarnistego chleba i pomidorem.

- Obiad (330 kcal)
Spaghetti z wędzonym łososiem: 2/3 szklanki ugotowanego spaghetti (ok. 20 dag) wyłóż na talerz, obłóż 3 dag wędzonego łososia, dodaj łyżkę naturalnego jogurtu, przypraw czarnym pieprzem, posyp świeżym koperkiem.

- Kolacja (390 kcal)
Omlet makaronowo-warzywny: Pokrój w kostkę małą cukinię, dymkę i 3 pieczarki. Podsmaż je na łyżce oleju. Dodaj 1/4 szklanki ugotowanego drobnego makaronu. 2 jajka roztrzep z łyżką wody mineralnej i dodaj do warzyw. Smaż na małym ogniu, aż jajka się zetną, przypraw solą i pieprzem. Zjedz z pomidorowym dipem i świeżą bazylią.

2. DZIEŃ

- Śniadanie (190 kcal)
Grzanka z indykiem i kiwi: opiecz w tosterze kromkę chleba tostowego. Posmaruj cienko musztardą, obłóż 5 dag pieczonej indyczej piersi i plasterkami kiwi.

- Obiad (350 kcal)
Zupa pomidorowa z makaronem: na łyżce oleju podsmaż pokrojone warzywa: kawałek pora, marchewkę, 1/2 papryki i 2 dag drobno pokruszonego spaghetti. Dodaj po 200 ml pomidorów z puszki i bulionu warzywnego. Gotuj 10 min. Zjedz z 2 klopsikami z 5 dag mielonej wołowiny.

- Kolacja (360 kcal)
Papryka faszerowana:  1/2 szklanki ugotowanego makaronu nitki wymieszaj z 10 dag duszonego szpinaku. Przypraw solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Rozkrój paprykę, usuń ze środka gniazda nasienne i napełnij makaronowym farszem. Posyp łyżeczką tartego parmezanu. Piecz w temp. 180 st. C ok. 30 min.

3. DZIEŃ

- Śniadanie (225 kcal)
Sałatka owocowa z jogurtem i tostem: Obierz i pokrój kiwi, po 1/2 pomarańczy i jabłka. Łyżeczkę ziaren słonecznika podpraż na suchej patelni, aby były chrupkie, i posyp nimi owoce. Zjedz z opieczoną kromką chleba tostowego.

- Obiad (370 kcal)
Zapiekanka makaronowa: 4 suszone pomidory z zalewy pokrój w drobniutkie paski, 2 dymki w cząstki. Wymieszaj warzywa z rozgniecionym ząbkiem czosnku oraz z 2/3 szklanki ugotowanego makaronu rurki. Przypraw solą i pieprzem. Wyłóż wszystko do żaroodpornego naczynia. Roztrzep widelcem jajko i dokładnie wymieszaj z 10 dag twarożku. Wyłóż sos na makaron. Zapiekaj ok. 15 min w temp. 200 st. C.

- Kolacja (360 kcal)
Sałatka z szynką. Szklankę ugotowanego makaronu wstążki ostudź. Dodaj odrobinę oliwy przyprawionej szczyptą mielonej ostrej papryki i ząbkiem czosnku. 5 dag szynki drobiowej pokrój w cienkie paseczki. Wymieszaj makaron z szynką, posyp świeżą bazylią. Uwaga: jeśli użyjesz kolorowego makaronu, sałatka będzie bardziej efektowna.

4. DZIEŃ

- Śniadanie (190 kcal)
Jajko na miękko zjedz z kromką pełnoziarnistego chleba oraz sałatką z pomidora i szczypiorku.

- Obiad (360 kcal)
Szpinakowe wstążki z sosem pomidorowym: 200 ml pomidorów z puszki (bez skórki) gotuj na małym ogniu, aż sos zgęstnieje. Dodaj kilka listków bazylii. Przypraw sos solą i pieprzem. 2/3 szklanki ugotowanego makaronu wstążki wyłóż na talerz. Polej makaron sosem, po wierzchu posyp łyżką startego sera i listkami bazylii.

- Kolacja (355 kcal)
Makaronowa sałatka po grecku: Ostudź 1/2 szklanki ugotowanego makaronu rurki. Pokrój w kostkę 1/2 świeżego ogórka, pomidora, a w krążki kilka czarnych oliwek i dymkę. Zrób sos z łyżeczki oliwy, łyżki soku cytrynowego, 1/2 łyżeczki musztardy, odrobiny soli i pieprzu. Wymieszaj wszystkie składniki z sosem, po wierzchu posyp sałatkę pokrojonym w kostkę serem feta.

5. DZIEŃ

- Śniadanie (210 kcal)
Kanapki z twarożkiem i szynką: 2 kromki pełnoziarnistego chrupkiego pieczywa posmaruj 5 dag twarożku. Na twarożku ułóż po plasterku chudej wędzonej szynki. Posyp kanapki kiełkami sojowymi i koperkiem.

- Obiad (350 kcal)
Zupa pieczarkowa z makaronem: Na łyżeczce oleju podsmaż pokrojone w talarki warzywa: marchewkę, cebulę, łodygę selera naciowego i 4 spore pieczarki. Zalej warzywa ok. 400 ml bulionu warzywnego i gotuj ok. 20 min. Tuż przed jedzeniem dodaj 1/2 szklanki ugotowanego drobnego makaronu. Przypraw zupę solą, białym pieprzem i suszoną bazylią. Już na talerzu możesz dodać odrobinę parmezanu.

- Kolacja (370 kcal)
Sałatka z brokułami i jajkiem. Ostudź 2/3 szklanki ugotowanego makaronu świderki. 10 dag brokułów (mogą być mrożone) ugotuj w lekko osolonej wodzie, tak aby nie były zbyt miękkie, i podziel na różyczki. Jajko ugotuj na twardo i pokrój w kostkę, podobnie jak 2 małe korniszony. Zmiksuj sos ze 100 ml naturalnego jogurtu, łyżeczki musztardy, małego pomidora, ząbka czosnku, soli i pieprzu. Wymieszaj makaron z brokułami oraz sosem.


Moja opinia: Dieta ta z pewnością nie należy do tanich. Same makarony (a już szczególnie jego najróżniejsze odmiany) bywają trudno dostępne i sporo kosztują. Mimo to dieta wydaje się dość przyjemna i smaczna (szczególnie dla osób lubiących kuchnię śródziemnomorską). Jadłospis jest całkiem rozsądny, ponieważ spożywając aż 2 makaronowe  posiłki dziennie możemy być pewni, że nie będzie nam burczeć w brzuchu, a obiecywane półtora kilograma mniej w ciągu tygodnia brzmi niezwykle motywująco.