Natura wie najlepiej, co robić - zima za pasem i teraz właśnie potrzeba nam najwięcej witamin i minerałów. O tej porze roku grzechem by było nie skorzystać z jesiennych darów, czyli z warzyw i owoców. To właśnie te produkty są najcenniejsze, bo świeże zawierają najwięcej składników odżywczych. Sałatki, przekąski owocowe, czy soki warzywne to najlepsza forma przygotowań przed długą zimą.

Warzywa na chandrę

 

Spożywanie dużej ilości warzyw zapobiega jesiennemu przygnębieniu. Dzięki temu, że zawierają cenne witaminy, wzmacniają nasz układ nerwowy:

  • brokuły - witamina C, kwas foliowy, witamina K, żelazo, potas
  • kapusta czerwona - witamina C, kwas foliowy, witamina K
  • brukselka - witamina C, beta-karoten, kwas foliowy
  • kapusta pekińska - kwas foliowy, witamina C, beta-karoten, żelazo, potas,
  • kalafior - witamina C, kwas foliowy, witamina K, żelazo, potas

Warto zaznaczyć, że także kapusta kiszona, szpinak, sałata, cukinia i papryka powinna mieć swoje miejsce w naszym jadłospisie. Jeśli z jakiś powodów nie możemy jeść warzyw na surowo, to przygotowujmy je na parze.

Owoce na wzmocnienie

 

Owoce, zwłaszcza późną jesienią, mają najcenniejsze witaminy. To dzięki nim wzmocnisz organizm przed nadchodzącą zimą. Ich codzienne spożywanie sprawi, że poczujesz się silniejsza.

Przykładowy jadłospis

 

Śniadanie - płatki zbożowe z dodatkiem orzechów, ziaren słonecznika i suszonych owoców, jogurt naturalny, grejpfrut

Obiad - ryba z duszonymi warzywami:

Składniki: filet z łososia, 2 pomidory, ½ cebuli, średnia papryka, 2 marchewki, kostka bulionowa, ząbek czosnku, liść laurowy, listki świeżej bazylii, oregano, nać pietruszki, 2 łyżki soku z cytryny, odrobina pieprzu, oliwa z oliwek.

Sposób przygotowania: Obrane ze skórki pomidory podduszamy na patelni razem z posiekaną cebulą, listkami bazylii, oregano, pokrojoną w kostkę papryką oraz startymi na tarce marchewkami, dodając oliwę z oliwek (zawarta w warzywach witamina A rozpuszcza się w tłuszczach i tylko wtedy przyswaja ją organizm). Dolewamy bulion, dodajemy liść laurowy, zioła i przyprawy. Dusimy na wolnym ogniu około 10 minut. Filet rybny skrapiamy sokiem z cytryny, obficie posypujemy natką pietruszki, zawijamy folią aluminiową i wkładamy do rozgrzanego piekarnika na około 20 minut.

Upieczoną rybę obkładamy warzywami, podajemy z kaszą kuskus i dużą ilością zielonej sałaty.

Kolacja - duży plaster tofu z kiełkami sojowymi i słonecznikowymi, żytnie pieczywo chrupkie, surowe warzywa: marchew, seler naciowy, papryka żółta, cukinia; zielona herbata.

Przekąski między posiłkami - jabłko, gruszka, śliwki, ½ grejpfruta lub brzoskwinia, szklanka soku warzywnego lub ze świeżo wyciśniętych owoców, owsiane ciasteczko dietetyczne, migdały lub orzechów, ziarna słonecznika lub dyni.

Kolorowy talerz

W diecie stosowanej jesienią szczególnie ważne jest urozmaicenie. Pomoże nam w tym bogactwo jesiennych warzyw. Brukselka, czerwona i biała kapusta, kalafior, brokuły, kalarepa, papryka, marchew, jarmuż czy dynia – te warzywa wzmocnią nasza odporność i  sprawią, że nasze jedzenie nie będzie monotonne. A wiadomo, że im lepiej i bardziej kolorowo posiłek prezentuje się na talerzu, tym większą przyjemność sprawia nam jego jedzenie.

Na jesienne smutki

 

Jesienią ważne jest też spożywanie produktów korzystnie działających na jesienną chandrę, stres i zmęczenie. Należą do nich: migdały, rodzynki, suszone śliwki, ziarna dyni, płatki owsiane, kasze gruboziarniste czy rośliny suche strączkowe. Te produkty zawierają niezwykle cenny magnez i żelazo – dwa ważne antystresowe pierwiastki. Aby dania były smaczne pamiętajmy też o przyprawach.

Moja opinia: Dieta jesienna z pewnością nie sprawi, że zgubimy niewiarygodne ilości zbędnych kilogramów, ale  bez wątpienia przygotuje nas na nadchodzącą zimę. Ten sposób odżywiania polecam wszystkim, którzy nie chcą czuć się ociężali i nie chcą dać się jesiennej chandrze. Dietę jesienną może stosować każdy bez względu na wiek czy  płeć. Warzywa i owoce są bowiem źródłem witamin, które przydadzą się podczas zimy każdemu z nas.