Dieta 5:2, zwana też dietą niedojadania, polega na ograniczeniu ilości spożywanych kalorii do 500-600 dziennie 2 dni w tygodniu. Dzięki temu, że w pozostałe dni jemy normalnie, a zmniejszona porcja kalorii „dotyka” nasz organizm tylko 2 razy w tygodniu, dużo łatwiej jest tę dietę utrzymać i stosować przez dłuższy czas. Wydaje się to być idealnym rozwiązaniem -  dieta pozwala prowadzić normalne życie rodzinne i towarzyskie, a jednocześnie umożliwia kontrolę ilości spożywanych kalorii w stopniu bezpiecznym dla zdrowia.

W książce dowiemy się więcej o zaletach diety 5:2, ale także ogólnie plusach związanych z utratą wagi. Autorka wyjaśnia, jakie zmiany na lepsze dokona w naszym zdrowiu i samopoczuciu dieta niedojadania i jak się do niej przygotować. Rady dotyczące stosowania diety, tego, co należy jeść w dni postne i jak oszukać organizm, by czuć się najedzonym mimo spożywana mniejszych porcji. Kiedy dowiemy się, jak stosować dietę, by była ona skuteczna, pora zajrzeć do jadłospisu.

W książce znajdziemy plan posiłków na dni postne rozpisany na 4 tygodnie. Każde danie oznaczone jest tez ilością kalorii, jakie dostarczamy organizmowi jedząc je. Choć lista dań złożona w menu na cały dzień może wydawać się dość uboga, kiedy spojrzymy na przepisy i dokładny skład potraw, okaże się, że to smaczne, sycące dania. Ponieważ liczenie kalorii nie jest łatwe, autorka przygotowała dla nas tez listę przekąsek do 100 kalorii, po które można sięgać też w pozostałe 5 dni, zamiast kalorycznych batoników czy chipsów.  

Jeśli po zimie chcemy zgubić kilka kilogramów, nie rezygnując jednocześnie z dań, które lubimy i nie katować się wyniszczającą dietą, zapoznanie się i wprowadzenie diety 5:2 może okazać się przyjemnym i prostym sposobem na walkę z oponką na naszym brzuchu.