Atrakcyjna książka kucharska w pierwszej kolejności cieszy oko i intryguje tytułem, który zwykle zdradza tematykę. „Dania z ryżem” autorstwa Rachel Lane i Carli Bardi to zdecydowanie książka atrakcyjna. Piękne, apetyczne zdjęcia potraw, zajmujące całą stronę lub czasem nawet dwie, wyrafinowane kadry, żywa kolorystyka – widać, że autorki nie żałowały przestrzeni na wizualną cześć książki, nie oszczędzając miejsca a raczej wręcz przeciwnie, oddając jej pierwszeństwo.

Przepisy są podzielone tematycznie, i tak mamy po kolei: Przystawki, zupy i sałatki, Risotta, Paelle i pilawy, Ryż gotowany, smażony i zapiekany oraz Dania z ryżu na słodko. Całość poprzedzona jest krótkim wstępem o ryżu i jego właściwościach odżywczych, jest też część poświęcona różnym rodzajom ryżu – między innymi opisany jest ryż czerwony lub tajski ryż purpurowy. Jako ciekawostka – dowiedziałam się, że ryż dziki jest zbożem innego rodzaju niż ryż!

Autorki zaproponowały dodatkowo ciekawy sposób na wybór dania dzieląc wybrane przepisy na: łatwe, tanie, ambitne, z niczego, zdrowe, klasyczne i przebojowe. Sam układ treści przepisów jest bardzo przejrzysty, dodatkowo wzrokowcom pomagają ikonki określające liczbę porcji, czas przygotowania, odstawienia i chłodzenia, gotowania i poziom trudności. To co mi się również podoba to dodanie do każdego przepisu rubryki: Jeśli smakowała ci ta potrawa, do gustu przypadną ci również i tu odnośnik dwóch lub trzech przepisów ze zdjęciem, nazwą i podaniem strony.

Jak chwalą się autorki w książce jest ponad 140 przepisów pochodzących z kuchni całego świata z wyjaśnieniami odnośnie specjalnych technik przygotowania oraz omówieniem składników oraz podaniem informacji czym można je zastąpić. To bardzo pomocne.

Podsumowując „Dania z ryżem” to profesjonalna publikacja zarówno pod względem treści jak i wyglądu, która może zainspirować każdego do własnych poszukiwań, do rozkochania się w ryżu i jego niezliczonych wariacjach, bo czyż nie jest inspirujący sam tytuł przepisu - Ryż z kurzą wątróbką, orzeszkami piniowymi i czerwonymi porzeczkami? Albo Risotto z bobem i panczettą albo Ciasto ryżowe z gruszkami? Dla mnie tak, więc z czystym sumieniem polecam!