Odkamienianie czajnika octem to jeden z najpopularniejszych domowych trików, jednak ta metoda ma jedną wadę. Choć kwaśny płyn genialnie rozprawia się z białym nalotem, to zostawia bardzo intensywny zapach, który musimy potem długo wietrzyć. Jak więc zrobić to równie łatwo i szybko, ale znacznie przyjemniej dla nosa? Oto banalnie prosty trik, do którego potrzebujecie tylko 2 produktów z kuchennej szafki.

Skąd się bierze kamień w czajniku?

Pojawianie się kamienia w czajniku to znak, że macie zbyt twardą wodę i podczas jej podgrzewania powstaje osad z wapnia i magnezu, który zostaje na dnie i ściankach czajnika. Wiele osób po zastaniu takiego widoku zastanawia się, czy kamień w czajniku jest szkodliwy. Możecie jednak być spokojni, gdyż osad z kamienia nie wpływa w żaden sposób na nasze zdrowie. Wygląda jednak bardzo nieestetycznie, przez co obrzydza nam zaparzaną herbatę czy kawę. Co więcej, warto też mieć na uwadze, że choć osad z kamienia nie szkodzi zdrowiu, to przyspiesza psucie się czajnika. Lepiej więc nie czekać, aż biały nalot przykryje całe urządzenie, tylko działać od razu.

Jak usunąć kamień z czajnika bez octu?

Nie musicie pędzić do sklepu po odkamieniacz w proszku lub płynie. Znacznie tańszy i bezpieczniejszy dla zdrowia środek zrobicie z mieszanki dwóch popularnych kuchennych produktów. Wystarczy wlać do czajnika 1 szklankę coli i dopełnić wodą, a następnie wsypać 2 łyżeczki sody oczyszczonej. Taki zestaw dokładnie mieszamy, aby soda się rozpuściła, a następnie wszystko zagotowujemy, po czym zostawiamy na 30 minut, aby mikstura mogła porządnie zadziałać. Na koniec wylewamy płyn, dokładnie płuczemy czajnik i gotowe. 

Czym odkamienić czajnik? Inne domowe sposoby

Jeśli nie macie pod ręką tego popularnego gazowanego napoju, nic straconego, gdyż podobny sposób działa jeszcze kilka innych domowych produktów. Koniecznie wypróbujcie też:

  • sok z cytryny

To łagodniejsza alternatywa octu, gdyż działa na ten samej zasadzie, ale ma znacznie delikatniejszy i przyjemniejszy zapach. Wystarczy zalać czajnik mieszanką świeżo wyciśniętego soku z cytryny oraz wody w stosunku 1:1 i pozostawić na całą noc, a rano dokładnie wypłukać i umyć. Jeśli nalot jest wyjątkowo uporczywy, proporcję tę można zmienić na korzyść soku cytrynowego. 

  • kwasek cytrynowy

W tym przypadku czajnik wypełniamy wodą i wsypujemy 2-3 łyżki kwasku cytrynowego. Taki roztwór dokładnie mieszamy i zostawiamy wewnątrz na 3-4 godziny. Po tym czasie zagotowujemy mieszankę i wylewamy płyn. Następnie, tak jak w poprzednim przypadku, dokładnie czyścimy wnętrze czajnika, aby pozbyć się zapachu kwasku.

  • obierki z ziemniaków

Choć w porównaniu do wszystkich powyższych metod, ta może brzmieć nieco dziwnie, to warto ją wypróbować, bo rzeczywiście działa. Okazuje się, że ten popularny kuchenny odpad genialnie sprawdza się jako naturalny odkamieniacz, dlatego nie warto wyrzucać pozostałości po obieraniu kartofli do obiadu. Znacznie lepiej wrzucić łupiny ziemniaków do czajnika, zalać wodą i wszystko razem zagotować, aby już po chwili pozbyć się brzydkiego osadu. Jeśli naczynie jest wyjątkowo mocno zarośnięte kamieniem, czynność można powtórzyć, ale tylko używając świeżych obierków.