Drugie śniadanie u dziecka

Rodzice bardzo często popełniają ten błąd – zamiast przygotować sobie i dziecku kanapkę na drugie śniadanie, wolą dać mu drobne. Dlaczego? Bo tak jest po prostu szybciej. Dziecko za pieniądze jednak nigdy nie kupi pożywnego dania, a słodycze. Ze względu na to, że dziecięca dieta musi być różnorodna i bogata w warzywa, zacznij robić mu do szkoły atrakcyjne, drugie śniadanie. Przy okazji sama zadbasz też o linię i zdrowie.

Dlaczego warto jeść drugie śniadanie?

Drugie śniadanie uzupełnia płyny i składniki odżywcze, które zostały zużyte podczas nocy, a które w niecałkowitej ilości uzupełniliśmy podczas pierwszego posiłku. Dzięki niemu mamy siłę do dalszej pracy, pozostajemy aktywni, a nasze samopoczucie staje się coraz lepsze. Ponadto regularne spożywanie posiłków, mniej więcej co 3-4 godziny, przyspiesza nasz metabolizm i zapewnia organizmowi dopływ energii z zewnątrz.

Jak skomponować drugie śniadanie?

Zaczynamy od węglowodanów. Najpopularniejszym rozwiązaniem na drugie śniadanie jest oczywiście pieczywo, z którego możemy stworzyć pożywną kanapkę. Wykorzystajmy jednak to ciemne – chleb razowy, słonecznikowy, żytni lub bułkę grahamkę. Oprócz pieczywa możemy skorzystać także z brązowego ryżu lub pełnoziarnistego makaronu. Pamiętajmy, że najkorzystniejsze jest urozmaicenie tego dania i za każdym razem wybieranie innej podstawy posiłku.

Kolejnym krokiem jest dołączenie białka. W tym wypadku skorzystajmy z wędlin, chudych mięs, ryb, jaj lub nasion strączkowych. Dodatkiem do tego zawsze powinien być jogurt, maślanka lub po prostu szklanka ciepłego mleka z niską zawartością tłuszczu (ale nie mniej niż 1,5 %).

Do tego zawsze dołączamy przynajmniej jeden owoc i warzywo – przykładowo może być to jabłko i marchewka lub sałata i mandarynka.

Aby zachować koncentrację musimy także pamiętać o uzupełnianiu płynów w organizmie. Drugie śniadanie i napój to mariaż idealny. Do wyboru mamy wodę, herbatę, soki owocowe lub warzywne. Unikajmy zaś napojów gazowanych i sztucznie barwionych.