Sposób na czosnkowy zapach dłoni, który z powodzeniem wykorzystacie, możecie też zastosować do innych mocno „pachnących” warzyw - w tym do cebuli. Nadaje się do każdego takiego warzywa, które następnie będziecie np. obgotowywać lub obsmażać. 

Jak pozbyć się zapachu czosnku z rąk? 

Nie rezygnujcie z tego pysznego i wartościowego warzywa jedynie z powodu jego intensywnego aromatu. Jeśli po krojeniu dokucza wam zapach czosnku (a następnie towarzyszy aż do wieczora), koniecznie wypróbujcie tę domową metodę. Sposób pomoże wam nie tylko pozbyć się zapachu czosnku z rąk, ale wręcz go uniknąć. Dodatkowo czosnek przechowywany w proponowanym miejscu dłużej zachowuje świeżość i swoje cenne wartości odżywcze.

A zatem, chcąc uniknąć niemiłego zapachu dłoni po krojeniu czosnku, przed siekaniem najlepiej jego główki zamroźcie. Kilka godzin w zamrażarce sprawi, że (podobnie jak cebula), straci on swój aromat, ale nie smak. Dodatkowo po wyjęciu nie trzeba będzie czekać, aż się rozmrozi. Wystarczy go pokroić, zetrzeć lub wycisnąć i dodać do przygotowywanego dania. Jeśli coś wam zostanie, nie zamrażajcie ponownie resztek. Kilkukrotne mrożenie tej samej, rozmrożonej już wstępnie rzeczy, może prowadzić do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. Główkę przed zamrożeniem najlepiej podzielić na pojedyncze ząbki, by łatwiej wam było potem oszacować potrzebną ilość. Dzięki temu nic się nie zmarnuje.

Jak usunąć zapach czosnku z rąk?

Jeśli zdarzy wam się zapomnieć włożyć czosnek do zamrażarki i kroić mocno aromatyczny czosnek w temperaturze pokojowej, zapachu nie unikniecie - chyba że założycie rękawiczki. Jak pozbyć się zapachu czosnku z rąk? Metod jest przynajmniej kilka. Warto mieć w domu zawsze przynajmniej połówkę cytryny - pocierając nią skórę, zneutralizujecie przykry „zapaszek”. Na zapach czosnku pomoże też kawa lub (jeszcze lepiej) ciepłe fusy. Wystarczy „umyć” nimi dłonie, pocierając. Przy okazji wygładzicie też skórę. 

Możecie również wypróbować stary sposób szefów kuchni. Przetrzyjcie dłonie kilka razy o metalową powierzchnię - np. miskę lub nóż (ostrożnie). Innym domowym sposobem jest pasta z soku z 1 cytryny i soli - wcierając ją w dłonie, usuniecie „smrodek”, a przy okazji poprawicie koloryt skóry i usuniecie plamy, np. jeśli wcześniej kroiliście też buraki np. na jarzynkę lub barszcz ukraiński. Pastę cytrynowo-solną zastosujcie tylko w sytuacji, jeśli nie macie na skórze żadnych ran czy uszkodzeń.