Czereśnie – sernik

W ciepłe dni świetnie sprawdzi się sernik na zimno z galaretką. Nie trzeba włączać piekarnika, by go przygotować, a schłodzony będzie nie tylko pysznym, ale i orzeźwiającym deserem. Wystarczy serek homogenizowany w ulubionym smaku lub jogurt grecki, by taki sernik przygotować. Jeśli lubicie, na spodzie tortownicy można ułożyć biszkopty. Potem wystarczy rozpuścić i przestudzić żelatynę i zmiksować ją z serkiem. Masę przelewamy do tortownicy i wstawiamy do lodówki. Kiedy sernik stężeje, przygotowujemy galaretkę (według instrukcji na opakowaniu) i tężejącą wlewamy na wierzch sernika. Na górze układamy czereśnie (dla ciekawszego efektu można zostawić je z szypułkami) i wstawiamy do lodówki, by galaretka stężała – na 2 godziny.

 

Czereśnie - ciasto ucierane

Tak samo, jak ciasto ucierane świetnie smakuje z truskawkami, jest pyszne z czereśniami. Miękkie masło ucieramy z cukrem na puszystą masę. Dodajemy jajka, wbijając je jedno po drugim, czekając z kolejnym jajkiem, aż poprzednie połączy się z masą. Do masy jajecznej na raz wsypujemy suche składniki – mąkę z proszkiem do pieczenia i miksujemy po połączenia składników. Możemy urozmaicić ciasto, dodając do niego przyprawy – cynamon, kardamon, marcepan lub ekstrakt waniliowy. Ciasto wlewamy do foremki, układamy na wierzchu wypestkowane owoce i pieczemy do suchego patyczka przez około 40 minut w temperaturze 180 stopni. Ciasto możemy po wystudzeniu posypać cukrem pudrem.

 

Czereśnie – kompot

Kompot z czereśni to idealny napój na lato. Zrobiony z naturalnych składników, bez konserwantów i nadmiaru cukru świetnie gasi pragnienie i pysznie smakuje. Robi się go szybko, nie marnując jednocześnie owoców, bo ugotowane możemy wykorzystać do deserów czy ciast. Czereśnie myjemy, usuwamy ogonki, przekrawamy na pół i usuwamy pestki. Przekładamy do garnka, wsypujemy cukier i zalewamy wodą. Doprowadzamy do wrzenia, a następnie zmniejszamy ogień na mały i gotujemy przez 10 minut. Studzimy.

Kompot z czereśni świetnie smakuje, jeśli do gotowania dodamy cynamon czy grubo skrojoną skórkę z cytryny.

 

Polecamy też naszą galerię - przetwory z czereśni, tam kilkanaście pomysłów na czereśniowe dżemy, frużeliny, nalewki i kompoty na zimę.

 

Czereśnie – clafoutis

Clafoutis to francuski deser, który nam swoją strukturą przypomina bardziej zakalec niż udany wypiek. Najpopularniejsze clafoutis to właśnie to z czereśniami, ale wykorzystać do niego można praktycznie wszystkie owoce. Pasują do niego też przyprawy – wanilia, cynamon, wiórki kokosowe czy czekolada.  Clafoutis to także deser, który możemy upiec w oddzielnych foremkach i podać każdemu osobną porcję z jego ulubionymi dodatkami. Po upieczeniu posypmy clafoutis z czereśniami cukrem pudrem i podajmy z gałką lodów waniliowych.

 

Więcej pomysłów, jak wykorzystać czereśnie, znajdziesz w przepisach na czereśnie