Nie musiałam długo się zastanawiać nad kupnem tej książki.Sama nazwa już mnie przekonała,a patrząc na piękne i apetyczne zdjęcia autorstwa Brenta Parkera Jonesa, jednego z najlepszych fotografów kulinarnych świata tylko mnie utwierdziła w mojej decyzji o jej kupnie.Wydrukowane na wysokiej jakości papierze sprawiają, że chce się pobiec do kuchni i coś przygotować.Jak już kiedyś wspomniałam uwielbiam pożerać wzrokiem fotografie w książce,a te są na prawdę wyjątkowe.Wyczuwa się w nich powiew toskańskiego stylu.


140 najlepszych przepisów zebranych w jednej książce przez uznaną włoską autorkę książek kulinarnych Carla Bardi.


Książka zawiera 140 przepisów podzielonych na pięć działów:
1. Sztabki, brownie i ciasteczka
2. Babeczki, ciasta i rolady
3. Tarty, placki i inne wypieki
4. Lody i desery na zimno
5. Drinki i łakocie


Zaletą tej książki jest to, że każdy przepis jest dość szczegółowo opisany.Podany jest czas przygotowania potrawy, czas pieczenia, ilość porcji i poziom trudności.To sprawia, że ksiażka jest bardzo przejrzysta. Widać, że ktoś włożył w nią sporo pracy i serca. Przepisy są proste, nie wymagają dużych zdolności kulinarnych co nie znaczy, że nie robią wrażenia. W książce znajdziemy przepisy na proste desery i musy, babeczki i ciasteczka, i serniki i torty. Jak już wspomniałam wcześniej każdy przepis zilustrowany fenomenalnymi zdjęciami.


Posiadam wiele książek kulinarnych i przyznam,że nie zawsze wszystkie przepisy z danej książki przyciągały moją uwagę i były godne podjęcia próby gotowania.Ku mojemu zaskoczeniu ta pozycja jest zupełnie inna.Przyznam, że każdy przepis zachęca,przyciąga uwagę i zapewne każdy z nich wypróbuję,ale to tylko kwestia czasu...


Miłośnicy czekolady...jeśli szukacie dobrej pozycji o deserach to zdecydowanie mogę Wam polecić właśnie tą książkę. Niejeden przepis miło Was zaskoczy!!!