Wszystko co niezdrowe dla dorosłych ludzi jest również szkodliwe dla dzieci. Jeśli nauczymy i przyzwyczaimy dziecko do tego, że można jeść hamburgery potem będzie miało na większy apetyt na tego typu jedzenie. Najlepiej do późnych lat dzieciństwa nie podawać mu niezdrowej żywności.

 

Dzieciom nie można podawać za dużo smażonych i ciężkostrawnych rzeczy, ponieważ ich delikatny układ pokarmowy mógłby ich nie strawić. Poza tym duża zawartość tłuszczu w jedzeniu jest nie zdrowa i prowadzi do otyłości. Jeśli chodzi o tłuste jedzenie zakaz jedzenia obejmuje również wszelkie ciasta z kremem.

Oprócz tłuszczu należy unikać cukru. Nie dość że psuje zęby to tuczy, a oprócz tego sprawia że nasz maluch ma za dużo energii i nie może wieczorem zasnąć.

Poza tym nie należy podawać dziecku za dużo gazowanych i słodkich napojów. Są one kaloryczne, sztucznie barwione i tuczące. Zawierają kofeinę, sacharozę lub jak wszystkie toniki chininę, która jest niezdrowa dla dzieci. Jeśli przyzwyczaimy małe dziecko do picie coca coli można spróbować go od tego odzwyczaić podając mu zamiast niej kwas chlebowy, który jest na pewno zdrowszy od coca coli.

Uzależniają

 

Chipsy i chrupki warto zamienić na przykład na suszone owoce lub nasiona dyni. Smażone produkty sprzedawane w paczkach mają to do siebie, że mogą uzależnić dziecko. Jeśli nasz maluch nie może już żyć bez chrupania przekąsek z ziemniaków warto smażone chipsy zamienić na pieczone, które mają o wiele mniej tłuszczu.

Wszystkie produkty bogate w cukry, chemię i sól powinny być wykluczone z diety dziecka. A oprócz tego konserwy, kostki rosołowe i wszystkie dania które można zrobić „z torebki”. Potrawy z proszku posiadają groźne dla organizmu tłuszcze trans, które zatykają tętnice.

 

Wszystkich produktów wyżej wymienionych z pewnością trzeba unikać, jednak wiadomo że nie jest to do końca możliwe. Dziecko może chcieć spróbować różnych rzeczy z ciekawości i trudno mu tego zabraniać. Najlepiej kierować się zasadą, że można pozwalać dziecku jeść wszystko, tylko w odpowiednich ilościach.

Sprawdź także: przepisy na zupy dla dzieci