Cukinia ma takie same właściwości co dynia. To znaczy, że zawiera dużo witamin A, B1, B2, PP, C oraz sporo soli mineralnych. Jest bogata w wapń, fosfor, żelazo i magnez. Jej pestki nie są jednak tak cenne odżywczo jak dyni, bo przy prawidłowym zbiorze cukinia nie ma pestek.

Zalecana jest dla osób o wrażliwym układzie pokarmowym, bo zawarte w cukinii związki zasadowe działają odkwaszająco i wpływają korzystnie na proces trawienia. Świetnie działa również na i układ krążenia.

 

Cukinia - odmiany

Przeważnie cukinia ma ciemnozieloną skórkę pokrytą białymi cętkami. Ale istnieją też odmiany o żółtej skórce, w których nie wykształcone zostały jeszcze komory nasienne. Takie warzywo doskonale działa na trawienie, na większość chorób wątroby i na cały przewód pokarmowy. Żółtą cukinię można jeść ze skórką lub bez, tak jak jabłka.

 

 

Młoda cukinia

Cukinia powinna być zbierana wtedy, gdy jest najsmaczniejsza, czyli gdy ma ok. 15 cm- 25 cm, a na jej końcu tkwi jeszcze kwiatostan. Tylko wtedy warzywo ma delikatny smak i skórkę, więc nie trzeba go obierać.

Niestety niektórzy nie potrafią tak wyhodować cukinii. Nie nauczyli się jeszcze, że trzeba ją zbierać młodo, czekają aż osiągnie wielkość kabaczka i dopiero wtedy dostarczają ją do handlu. Taka cukinia jest smaczna, dobrze się ją przechowuje i świetnie nadaje się do różnych potraw, ale nie ma tych samych walorów co młoda cukinia.

Młode warzywo najlepiej jeść od razu po zerwaniu, bo jest zdrowe i smaczne. Poza tym można przyrządzić z niego mnóstwo łatwych i pysznych dań.