Na zbieranie lilaka najlepiej wybrać się rano, gdy otwierają się kwiaty (pachną wtedy najintensywniej) i w słoneczny dzień. Deszcz zmywa z kwiatów pożądany przez nas zapach. Kwiaty lilaka bezwzględnie zbierajcie z dala od dróg i zabudowań - jego kwiaty wręcz przyciągają wszelkie zanieczyszczenia. Najlepsze będą te rosnące na dziko, z dala od "cywilizacji". Na co jeszcze zwrócić uwagę, selekcjonując kwiaty do przepisu?

Jak wybrać lilak do przepisu? 

Bez, który wykorzystacie, nie powinien być byle jaki. Wykorzystujcie mocno pachnące odmiany. Najlepsze będą odmiany z jasnofioletowymi kwiatami o cieniutkich płatkach - są one najbardziej aromatyczne ze wszystkich. Lilaki ciemnofioletowe, z mięsistymi kwiatami, rzadko kiedy mają aromat, na którym najbardziej zależy nam w tym przepisie. Możecie też pomieszać ze sobą różne odmiany. Biały bez będzie miał lekko pikantny aromat, a lilaki, które kolorem wpadają w róż, pachną znacznie bardziej słodko. Jak zrobić cukier kwiatowy? To bardzo proste. 

Cukier lilakowy - przepis podstawowy 

Składniki:

  • 0,75 szklanki kwiatów lilaka (bzu)
  • 1,5 szklanki cukru

Sposób przygotowania: 

  1. Umyjcie i wyparzcie duży słoik wraz z nakrętką. Wytrzyjcie do sucha;
  2. Umyjcie i osuszcie dokładnie kwiaty bzu. Aby przyspieszyć ten proces, możecie sobie pomóc suszarką ustawioną na średnią temperaturę nawiewu - chodzi o to, by pozbyć się kropel wody z płatków, ale nie przesuszyć ich (piekarnik i suszarka do żywności mogą być zbyt inwazyjne - potrzebny nam aromat całkowicie wyparuje);
  3. Upewnijcie się, że kwiaty są już suche;
  4. Ułóżcie warstwę cukru i kwiatów w czystym i suchym słoiku;
  5. Przechowujcie cukier kwiatowy w chłodnym i suchym miejscu przez 3-5 dni, codziennie potrząsając słoikiem. Cukier będzie gotowy, gdy kwiaty zbrązowieją;
  6. Kwiaty możecie je zostawić lub usunąć, przesiewając cukier przez grube sitko. Jeśli cukier się zbrylił lub chcecie uzyskać drobniejsze kryształki czy też puder, zmielcie go w robocie kuchennym. 

Jeśli chcecie zmniejszyć lub zwiększyć ilość cukru kwiatowego, wykorzystajcie proporcje 1:0,5 (na 1 jedną część cukru użyjcie pół części kwiatów).