Oryginalne menu na uroczysty obiad

Wcale nie jest łatwo zaplanować dania na uroczysty obiad w taki sposób, aby było pysznie, zadowalająco dla wszystkich, a jednocześnie oryginalnie. Każdy region rządzi się pod tym względem swoimi prawami: na Śląsku nie powinno zabraknąć rolady, na Kaszubach ryb, a na Kujawach gęsi.

Kolejność potraw także może być różna, na co wpływ mają również tradycje konkretnej rodziny. Czasami zupa serwowana jest w niewielkich kokilkach w roli przystawki, innym razem traktuje się ją jako pierwsze danie. W tym drugim przypadku na stole pojawia się już po przystawkach, bezpośrednio przed daniem głównym. Jeśli planujemy dużą i długą uroczystość, taką jak obiad poweselny czy poprawiny, nie trzeba ograniczać się do jednego dania głównego. Na stole może pojawić się ich kilka, do wyboru. Warto pomyśleć także o wegetarianach. Coraz więcej osób rezygnuje lub ogranicza mięso, a częstowanie ich ziemniakami z surówką nie jest eleganckie.

Jeśli chcemy gości zaskoczyć, możemy czerpać również z kuchni świata. Węgierski gulasz, włoska caponata czy klasyki typu kotlet de volaille i polędwica wołowa z sosem balsamico zadowolą najbardziej wybredne podniebienia. Czasem wystarczy niewielka modyfikacja: zamiana talerza, w którym serwowany będzie żurek, na uroczy chlebek, aby osiągnąć spektakularny efekt.

Przykładowe menu na uroczysty obiad

Uroczysty obiad w zależności od liczby zaproszonych gości może składać się z czterech do nawet kilkunastu potraw. Przepisy na uroczysty obiad rodzinny są na tyle bogate, że każdy jest w stanie skomponować smaczne i zróżnicowane menu na ich podstawie.
Klasyczny wystawny obiad, o jakim piszą poradniki savoir-vivre'u jest bardzo bogatą ucztą. Z reguły składa się z: zimnej i gorącej przystawki, zupy, ryby, dania głównego, gorącej i zimnej przekąski, pieczystego, warzyw jako dodatku oraz dań słodkich i deserów. Rzadko jednak dzisiaj oglądamy tego rodzaju zestawy. Zdarzają się one właściwie tylko na weselach. Co podać zatem w wariancie uwspółcześnionym? Zdecydowanie uwzględnić powinniśmy: zimne przystawki, zupę, drugie danie z ryby lub drobiu oraz innego mięsa, a dodatkowo także sery, owoce lub ciasta. Zupę zastąpić można przekąską na gorąco.

O czym trzeba pamiętać, komponując przykładowe menu? Przede wszystkim o zróżnicowaniu składników. Możliwość wyboru jest ważna, by zapobiec sytuacji, w której jeden z gości nie lubiąc wołowiny, zostanie od niej uwolniony dopiero przy deserze. Jest to ważne szczególnie, gdy korzystamy z potraw mniej popularnych.

Co zrobić na uroczysty obiad?

Co podać w czasie uroczystego obiadu? Jako przystawki sprawdzą się drobne dania podawane na zimno oraz na ciepło. Mogą to być różnego rodzaju sałatki warzywne, śledziowe, faszerowane warzywa czy paszteciki. Najpopularniejsza dzisiaj zupa na wystawny obiad to albo klasyczny rosół, albo barszcz czerwony czysty podawany z krokietem, wspomnianym pasztecikiem lub wytrawnym ciastkiem. Jeśli chcielibyśmy jednak poeksperymentować, warto korzystać z dobrodziejstwa kuchni świata. Bardzo modne są też zupy-kremy: grzybowa, pomidorowa, paprykowa czy ze świeżych szparagów.

Danie główne to prawdziwa gwiazda wieczoru. Niezbędne są w tym gronie mięso na wystawny obiad, szczególnie pieczenie faszerowane lub doprawiane aromatyczną marynatą, a także warzywne dodatki. Bardzo lubianym i dość bezpiecznym wyborem jest drób. Chcąc podkreślić świąteczny charakter uroczystości, wybierzmy kaczkę lub gęś. Wegetarianie polubią warzywne gulasze, bakłażany faszerowane oraz warzywa z wody podane klasycznie z tartą bułką.