Dlaczego szparagi zalecane są dla kobiet w ciąży? Ponieważ ciąża to okres m.in. wzmożonego zapotrzebowania na kwas foliowy, a zawartość kwasu foliowego w szparagach (mg/100 g produktu) to: 75-175 (dla porównania mleko krowie ma 5-12 mg). Poza tym szparagi mają też dużo witaminy C – również niezbędnej dla przyszłych mam.

Co jeszcze znajduje się w szparagach?

 

Zalety szparagów dla kobiet w ciąży

W 100 gramach szparagów znajduje się zaledwie 15 kalorii. A ponieważ w okresie ciąży – mimo że przyrost wagi jest czymś nieuniknionym – należy przestrzegać zaleceń dietetycznych (kaloryczność dziennej racji pokarmowej może być zwiększona jedynie o 300 kcal) – jest to jeden z dobrych powodów, by włączyć szparagi do jadłospisu.

Ponadto podczas ciąży organizm kobiety potrzebuje większej ilości energii i składników odżywczych, więcej witamin i składników mineralnych (zapotrzebowanie zwiększa się nawet o 50-100%).  A szparagi mają bardzo dużo witamin, m.in. z grupy B1, B2, E i C. Zawierają też m.in.: żelazo, fosfor, wapń, potas. Chronią przed zachorowaniem na raka, zmniejszają poziom cholesterolu we krwi, są odpowiedzialne za dobry nastrój.

 

Szparagi - przepisy

Oczywiście, mimo tych wszystkich zalet, szparagi nie mogą być wyłącznym składnikiem odżywczym dla kobiet w ciąży. Dieta w ciąży musi być urozmaicona, żeby do organizmu dostarczać wszystkie niezbędne elementy. Jednak i tutaj szparagi mogą poszczycić się zaletami – bo można je łączyć w przeróżne kombinacje smakowe.

Znakomite są szparagi z szynką parmeńską, szparagi z sosem holenderskim, szparagi z pomidorami, w cieście francuskim i z serem (np. mozarella), z łososiem, szparagi grillowane, gotowane i zapiekane...

Szparagi białe, szparagi zielone czy nawet szparagi fioletowe – wystarczy odrobina inspiracji, by przygotować danie obiadowe, danie do pracy albo przekąskę na imprezę.

Daj się porwać wyobraźni i zobacz przepisy na szparagi!