Mięso jest lekkostrawne, doskonale nadaje się do przygotowania dań dietetycznych, ponieważ zawiera mało tłuszczu do 1,5%, który jest tylko pod skórą. W cielęcinie jest sporo witamin: A, B1, B2, PP.

Mądrość ludowa mówi nam, aby podawać rosół na cielęcinie rekonwalescentom, aby szybko odzyskać siły. Z uwagi na dużą zawartość wapnia warto podawać ją dzieciom, ale trzba uważać, bo może wywołać reakcję alergiczną. Dla pań domu nie bez znaczenia jest fakt, że potrawy z cielęciny przygotowuje się o wiele szybciej niż z wołowiny, baraniny czy wieprzowiny. Mięso cielęce jest bardziej miękkie i kruche. Trzeba wiedzieć, że poszczególne części półtuszy cielęcej mają różną jakość i inne zastosowanie.

Udziec - dostarcza najwięcej mięsa dobrej jakości, po wyrybowaniu kości można go przeznaczyć na sznycle, steki, bryzole, filety, zrazy i rolady, jak również na pieczeń duszoną.

Łopatka - jest nieco niżej ceniona, mozemy ją wykorzystać na paprykarz, do duszenia, na kotlety mielone.

Karkówka i mostek - dobre są do duszenia w potrawce.

Z górki cielecej - są wspaniałe kotlety.

Nerkówka - doskonale nadaje się na duszoną pieczeń.

Wielu zwolenników ma Gicz Cielęca, gotowana z selerem, cebulą, marchwią, listkami laurowymi i ziarnami pieprzu to gwarantowany sukces kulinarny. Cielęcinę można przyrządzać na wiele sposobów. Włosi są bardzo zakochani w cielęcinie, jedną z ich potraw to Saltimbocca, po polsku potrawa ma nazwę Skaczę do ust. Są to duszone płaty mięsa w białym winie, zawinięte w plasterki szynki, obsypane szałwią. Mam nadzieję, że potawy z cielęciny przypadną wam do smaku i często będzie gościć w waszych domach nie tylko od święta.