Ciasto ptysiowe to ciasto ucierane w naczyciu i parzone na gorąco. Spulchnia je para wodna oraz powietrze wprowadzane z utartymi jajkami. Bardzo wyrasta w piekarniku, w trakcie pieczenia - prawie trzykrotnie! Za to gotowe jest leciutkie i delikatne w smaku. Zwykle napełnia się je kremem na bazie bitej śmietany lub budyniu i pokrywa polewą czekoladową. Ciasto ptysiowe nie za bardzo nadaje się do przechowywania - szybko wilgotnieją i tracą smak, dlatego najlepiej jedzmy je świeże.

Z ciasta ptysiowego robi się ptysie, eklery, groszek ptysiowy. Jest to również baza do karpatki.

 

Przygotowanie

 

1. Wodę lub mleko zagotowujemy i dodajemy do niej tłuszcz i szczyptę soli. Na szklankę wody około 100 gr tłuszczu.

2. Po zagotowaniu zdejmujemy naczycie z gazu i dodajemy makę. Mieszamy by nie zrobiły się grudki. Na szklanke wody, jedna szklanka mąki.

3. Całośc ponownie podgrzewamy około 2-3 minut tak by masa zrobiła się szklista i zaczęła odstawać od ścianek naczynia.

4. Zdejmujemy z ognia. Dodajemy pojedyńczo jaja (od 3-5) i ucieramy w mikserze tak dugo aż masa będzie elastyczna i nie bedzie się rozlewać.

5. Odstawiamy do ostudzenia.

6. Ciastka prysiowe formujemy za pomocą tutki lub kładziemy na blachę łyżką, pamiętając o zachowaniu dużych odstępów (ok. 4 cm).

Pieczenie

Ciasto ptysiowe pieczemy w mocno nagrzanym piekarniku (200 stopni) przez około 15 minut poczym otwieramy piekarnik, wypuszczamy nagromadzoną tam parę i zmniejszamy temperaturę do 180 stopni. Pieczemy kolejne 15 minut.

Groszek ptysiowy pieczemy około 7-10 minut.

Pamiętaj!

Jesli nadziewasz ciasto ptysiowe kremem, rób to w ostatniej chwili przed podaniem - zachowowają swój chrupiący charakter, nadziane wcześniej wilgotnieją.

Zobacz też spis artykułów o ciastach