Ciasto półfrancuskie różni się od francuskiego tym, że przygotowuje się je z dodatkiem środków spulchniających, w tym wypadku drożdży lub śmietany bądź twarogu. Właśnie ze względu na te dodatki ciasta półfrancuskie dzielimy na trzy rodzaje: półfrancuskie ciasto drożdżowe, półfrancuskie ciasto śmietanowe, półfrancuskie ciasto serowe.

Tak jak ciasto francuskie wymaga sporej praktyki i doświadczenia, tak półfrancuskie, szczególnie śmietanowe i serowe jest dużo prostsze do wykonania a zachowuje walory ciasta francuskiego czyli listkową strukturę. Z tego własnie powodu warto nauczyć się je robić.

Półfrancuskie ciasto drożdżowe

Robi się na bazie ciasta drożdżowego i masła. Drożdże wpływają na rośnięcie a warstwy masła na tworzenie się warstw czyli listków.

Na początku przygotowujemy ciasto drożdżowe o takiej twardości by móc je wałkować, następnie po jego wyrośnięciu wałkujemy je na prostokąt grubości 1 cm. Na cieście zaznacza się 3 części - na środkowej układa się kawałki masła, przykrywa drugą częścią, znów nakłada się kawałki masła i przykrywa 3 częścią. Dalszy ciąg pracy to szybkie wałkowanie w taki sposób jak ciasto francuskie - trzykrotnie, z chłodzeniem, bez zmieniania kierunków wałkowania i obracania ciasta. Po wałkowaniu ciasto zostawia się do wyrośnięcia, ostatecznie wałkuje na grubość około 0,5 cm i formuje wypieki. Pieczenie odbywa się w bardzo nagrzanym piekarniku.

Do najbardziej znanych wypieków na bazie półfrancuskiego ciasta drożdżowego należą: croissanty, nadziewane rogaliki, kołaczyki z serem, nadzieniem makowym lub marmoladą.

Półfrancuskie ciasto śmietanowe

To ciasto również po wypieczeniu ma listki a wpływ na to ma dodatek gęstej, nie przekwaszonej śmietany.

Przesianą mąkę sieka się z zimnym masłem, dodaje jajka lub same żółtka, śmietanę i sól i wyrabia szybko ciasto, które następnie wynosi się na 10-12 godzin w temperaturę około 10 stopni. W tych warunkach w cieście odbywa się powolna fermentacja. Po upływie tego czasu ciasto wałkujemy, przekładamy do formy i znów ochładzamy. I znów chłodzenie wpływa na tworzenie się warstw. Pieczenie odbywa się w bardzo nagrzanym piekarniku - można je przykryć z wierzchu folią aluminiową by się zbyt szybko nie spiekło.

Do najbardziej znanych wypieków na bazie półfrancuskiego ciasta śmietanowego należą: napoleonki, rurki z kremem, nadziewane pierożki, paszteciki, kulebiaki a także faworki i tzw. róże karnawałowe.

Półfrancuskie ciasto serowe

Różni się od śmietanowego tylko tym, że zamiast śmietany dodajemy do niego odciśnięty i przetarty przez sito twaróg. Reszta czynności przebiega identycznie jak w przypadku ciasta śmietanowego.

Do najbardziej znanych wypieków na bazie półfrancuskiego ciasta serowego należą najróżniejszego rodzaju ciasteczka i rogaliki wykorzystujące jako bazę ciasta makę, masło i twaróg.

A oto przepisy na bazie ciasta półfrancuskiego:

Ciastka pólfrancuskie seroweSakiewki z jabłkami

CroissantCroissanty

Rogaliki z czekoladąRogaliki z czekoladą

 

Rogaliki z nadzieniem bananowymRuloniki z nadzieniem bananowym

Zobacz też spis artykułów o ciastach