Idealny przepis na ciasto naleśnikowe zazwyczaj wypracowuje się po swojemu, metodą prób i błędów, modyfikując przepis według potrzeb. Jedni wolą, kiedy naleśniki są cienkie jak bibułka, inni lubią, kiedy naleśnik jest gruby i nie rwie się. Doświadczony kucharz nie potrzebuje przepisu, robi wszystko na oko. Jednak początkujący potrzebują wsparcia, dlatego podajemy podstawowy przepis na ciasto naleśnikowe na dwa sposoby.

Pamiętajmy jednak, że szklanka szklance nie równa, że jedna mąka od innej różni się i ciasto robione z tego samego przepisu, może wyjść inaczej. Warto więc stopniowo modyfikować przepis, by stworzyć swoje ulubione naleśniki.

Ciasto naleśnikowe podstawowe

To bazowy przepis na ciasto naleśnikowe, z którego wyjdzie nam 12 niezbyt grubych placków. Jeśli smażycie naleśniki, które potem podacie ze słodkimi dodatkami, do ciasta można dodać cynamon, cukier waniliowy, mak czy startą skórkę z pomarańczy.

300 g mąki pszennej
3 jajka
2 łyżki oleju
280 ml mleka
120 ml wody
szczypta soli

Przesianą mąkę wsypujemy do kubka, dodajemy roztrzepane jajka, mieszamy i dodajemy resztę składników. Miksujemy blenderem lub mieszamy rózgą, by otrzymać ciasto bez grudek, trochę rzadsze niż gęsta śmietana. Przykrywamy kubek ręcznikiem papierowym i odstawiamy na 20 minut. Jeszcze raz dokładnie mieszamy i porcjami smażymy naleśniki na teflonowej patelni – smażymy aż wierzch się zetnie, a dół zrumieni. Przekładamy naleśnika na drugą stronę i smażymy do zrumienienia. Gotowego naleśnika przekładamy na talerz lub deskę.

Ciasto naleśnikowe dietetyczne

Jeśli jesteśmy na diecie, wcale nie musimy rezygnować z naleśników. Wystarczy wykorzystać przepis w wersji dietetycznej, naleśniki wypełnić świeżymi warzywami i smaczna przekąska lub obiad gotowe.

4 szklanki mąki pełnoziarnistej
2 szklanki wody gazowanej
2 szklanki mleka
1 jajko
3 białka
1/3 łyżeczki soli
2 łyżki oleju

Wszystkie składniki ciasta oprócz białek miksujemy mikserem. Białka ubijamy oddzielnie i mieszamy pianę z pozostałym ciastem, delikatnie i tylko do momentu, aż składniki połączą się. Jeśli ciasto będzie zbyt gęste, dolewamy odrobinę wody. Naleśniki smażymy na patelni teflonowej bez tłuszczu. Gdyby ciasto zbyt się przyklejało, można na patelnię wlać odrobinę oliwy. Powyższy przepis na ciasto naleśnikowe pozwoli nam przygotować około 15 placków.

Jesli jeszcze Ci mało przepisów, zobacz przepisy na ciasto naleśnikowe i dodatki, z jakimi serwują nasi użytkownicy!