Jaki jest klucz do pysznej tarty?  Ciasto na tartę musi być cienkie. Jak to zrobić? Przede wszystkim do wypieku nie dodaje się proszku do pieczenia. Poza tym ciasto na tartę można przykryć papierem, obciążonym grochem lub fasolą – co zapobiegnie unoszeniu się ciasta w czasie pieczenia.

A jak przygotować ciasto na tartę?

  • Kruche ciasto na tartę

Przygotowując ciasto na tartę najczęściej decydujemy się na kruche. Przygotowuje się je z masła, mąki, cukru, ewentualnie żółtek. Wszystkie składniki zagniata się w gładką kulę, schładza przez pół godziny-godzinę w lodówce i dopiero wtedy rozwałkowuje i wykłada nim formę. Kruche ciasto na tartę jest najprostsze w przygotowaniu, dlatego też jest to najczęstsze ciasto.

Ciasto na tartę: krucheCiasto na tartę: krucheCiasto na tartę: kruche
tarta z morelami i kruszonkątarta malinowa z białą czekoladątarta ananasowo-kokosowa

 

 

  • Francuskie ciasto na tartę

Francuskie ciasto łatwe w przygotowaniu nie jest. Dlatego jeśli mamy ochotę na szybki i pyszny deser, a niekoniecznie chcemy eksperymentować w kuchni, niech nasze ciasto na tartę będzie już gotowe – czyli zakupmy gotowe ciasto francuskie w dowolnym supermarkecie. A wtedy możemy przygotować tartę z owocami, tartę czekoladową i wiele, wiele innych!

Ciasto na tartę: francuskieCiasto na tartę: francuskie
tarta z jabłkami i karmelemtartaletki ze śliwkami

Francuskie ciasto na tartę to także podstawa do tego, żeby zrobić tartę tatin. Plotka głosi, że tarta ta powstała przypadkiem, kiedy jej roztargniona autorka (Stephanie Tatin) najpierw wyłożyła formę jabłkami, a dopiero potem przykryła ją ciastem, a wreszcie podała ciasto na gorąco. Okazało się to strzałem w dziesiątkę i chociaż początkowa tarta tatin była robiona tylko z jabłek, to dziś robi się ją również z innych owoców.

Jeśli jednak chodzi o nasze ciasto na tartę, to postawmy kropkę nad i, dodając, że francuskie ciasto, choć doskonale smakuje w słodkiej i deserowej wersji, najlepiej nadaje się do wytrawnych, słonych dań, jak tarta ze szpinakiem czy tarta z tuńczykiem.

Zobacz przepisy na ciasto francuskie z jabłkami.

  • Drożdżowe ciasto na tartę

Pozostaje nam jeszcze ciasto w wersji drożdżowej. Zdecydowanie najrzadsze, ale przecież niewykluczone! Jednak drożdżowe ciasto na tartę to opcja raczej na obiad. Taka wytrawna tarta może znakomicie zastąpić pracochłonne pierogi, a przygotowana np. z kurkami, zaspokoi nawet najbardziej wymagające podniebienie.

Skoro zatem wiemy, że najłatwiejsze w przygotowaniu ciasto ciasto kruche, że ciasto na tartę w wersji francuskiej można kupić gotowe i skrócić tym samym czas przygotowania, a ciasto drożdżowe idealnie nadaje się na obiadową tartę – zajrzyjmy razem do artykułów i poszukajmy inspiracji w przepisach!