Podstawą udanych wypieków z ciasta drożdżowego jest właściwe jego wyrobienie i wyrośnięcie. Zdarza się, że te etapy skracamy do minimum lub działamy nieodpowiednią techniką. Wystarczy jednak zapamiętać i stosować cukierniczą zasadę 10 na 2, żeby już zawsze cieszyć się puszystymi drożdżówkami i bułeczkami. 

Jak przygotować ciasto drożdżowe - składniki

Wszystkie składniki, których używacie do przygotowania drożdżowego ciasta powinny być w temperaturze pokojowej, więc jajka, mleko oraz masło wyjmijcie z lodówki dużo wcześniej. Kiedy urośnie wam zaczyn, możecie przystąpić do działania. Jak zrobić zaczyn (inaczej rozczyn) drożdżowy sprawdzicie np. w tym przepisie jednej z użytkowniczek z naszego serwisu przysljprzepis.pl. Tutaj ważna będzie proporcja, czyli na 500 g mąki 7 g drożdży suchych lub 14 g drożdży świeżych. Jeśli wasze ciasto jest na mące razowej, powinniście tę ilość zwiększyć (trzymajcie się przepisu). Mąka do ciasta drożdżowego zawsze musi być przesiana, dzięki czemu zostanie odpowiednio napowietrzona przed dodaniem do masy. 

Idealne ciasto drożdżowe - zasada 10 na 2

Ciasto wyrabiajcie następującą techniką: rozciągając je na blacie, przesuwając, a następnie zagniatając do środka. To sprawi, że do całej masy zostanie wtłoczona wystarczająca ilość pęcherzyków powietrza, żeby unieść ciasto na etapie jego wyrastania. Można też je podrzucać i uderzać nim o blat czy stolnicę (na pewno widzieliście, jak robią to doświadczeni piekarze w pizzerii). I tego momentu dotyczy pierwsza zasada:

  • Zasada 10 - ciasto drożdżowe powinno być odpowiednio długo wyrabiane, żeby zdążył powstać gluten. Po ok. 5 minutach ręcznego wyrabiania ciasta zauważycie, że jego konsystencja zaczyna być odpowiednia, ale nie przerywajcie pracy. Dopiero po 10 minutach stanie się doskonale gładkie i idealnie elastyczne pod waszymi dłońmi. Poznacie, że ciasto jest dobrze wyrobione, jeśli po naciśnięciu nań palcem oraz zrobieniu w nim niewielkiego dołka z powrotem "odskoczy" - czyli wróci do swojego kształtu. To właśnie zasługa glutenu. Pamiętajcie tylko, żeby nie podsypywać za dużo mąką, bo im więcej tego składnika użyjecie, tym bardziej suche będzie ciasto. Jeśli nadmiernie lepi się do rąk, to delikatnie posmarujcie je jadalnym tłuszczem, np. olejem lub oliwą. Bardzo ważne jest też, żeby masło do ciasta dodać już po wytworzeniu się glutenu, czyli na samym końcu wyrabiania masy.

Druga cukiernicza zasada przy szykowaniu ciasta drożdżowego, dotyczy jego prawidłowego rośnięcia.

  • Zasada 2 - bardzo ważne jest dopilnowanie, aby nasze ciasto urosło 2 razy. Pierwsze wyrastanie powinno nastąpić tuż po wyrobieniu masy. Nakrywamy ciasto czystą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce bez przeciągów, żeby podwoiło swoją objętość. Drugi raz ciasto musi wyrastać tuż przed pieczeniem. Kiedy już uformujecie swoje bułeczki, rogaliki, chałki czy drożdżówki, pozwólcie im jeszcze podrosnąć przed włożeniem do piekarnika. Dzięki temu wyjdą doskonale pulchne, lekkie i miękkie. 

Dziadek mawiał: "Drożdżowe lubi kruszonkę", a także "Ten rodzaj ciasta wymaga cierpliwości i ciepła". Wypiek odwdzięcza się niezapomnianym smakiem oraz zapachem, dzięki którym możemy łatwo przenieść się do błogich lat dzieciństwa. Stosowanie zasady 10 na 2 umożliwia to za każdym razem.