Ciasto biszkoptowe wyrabia się w naczyniu używając mąki, cukru i jajek, gdzie jajka są składnikiem podstawowym i od ich ilości zależy ilość innych składników. Przyjmuje się, że na 1 cale jajko dodaje się 3-5 dkg cukru i 3-5 dkg mąki. Dodatkowo można dodawać zmielone orzechy lub migdały, kakao, bakalie, otartą skórkę cytrynową lub pomarańczową. Ciekawostką jest, że do żółtek można dodać trochę kwasu (sok z cytryny, kwasek cytrynowy), który ścina białko i sprawia, że ciasto lepiej się wypieka i wody, która ułatwia połączenie składników. Aby ciasto biszkoptowe wyrosło sporządza się je na dwa sposoby, które polegają na wprowadzeniu do ciasto dużej ilości powietrza. Ze względu na te dwa sposoby wyróżniamy dwa rodzaje ciasta biszkoptowego:

 

1.Ciasto biszkoptowe podstawowe, gdzie podstawowym składnikiem napowietrzającym są ucierane, surowe żółtka i ubita piana z białek. W tym wypadku najlepsza proporcja składników to na 1 jajko – 4 dkg cukru, 1 dkg mąki pszennej i 1 dkg mąki ziemniaczanej. Żółtka oddzielamy od białek i ucieramy od 15 do 40 minut aż masa zbieleje i widocznie zwiększy swoją objętość. Białka ubijamy na sztywno wraz z cukrem i naprzemiennie mieszamy z żółtkami i mąką.

 

2. Ciasto biszkoptowe parzone gdzie w celu napowietrzenia ciasta całe jaja ubija się na parze. Jajka wymieszane z cukrem pudrem umieszczamy w misce i wkładamy się do większego garnka z wodą i podgrzewamy ubijając mikserem. Gdy masa zacznie przypominać śmietanę zdejmujemy z ognia i ubijamy dalej do ostudzenia. Potem znów podgrzewamy i ubijamy. Ważne by masa zgęstniała i trzykrotnie zwiększyła swoją objętość. Zimną masę zasypujemy mąką, mieszamy i umieszczamy w formie.

 Sprawdź też: ciasto biszkoptowe z owocami

Ważne!

  1. Przed robieniem ciasta biszkoptowego przygotowujemy blachy, gdyż gotowe ciasto powinno być natychmiast przelane do form i wstawione do piekarnika.
  2. Ciasto wylewamy do ¾ wysokości blachy – w trakcie pieczenia mocno wyrasta.
  3. Ciasto wkładamy do średnio nagrzanego piekarnika i stopniowo zwiększamy temperaturę. Średniej wielkości biszkopt pieczemy około 30-45 minut.
  4. Upieczone ciasto wyjmujemy z formy po około 15 minutach.
  5. Roladę biszkoptową zwijamy gorącą. Jeśli chcemy ją nadziać bitą śmietaną najpierw zwijamy ją w czystą ściereczkę, studzimy i dopiero potem rozwijamy i nadziewamy i ponownie zwijamy.

Zobacz też spis artykułów o ciastach