Polish, fendu, biga, metoda trzyfazowa… Jeśli znasz te nazwy, ta książka jest dla Ciebie. Jeśli jednak są to terminy kompletnie Ci obce, a chciałbyś nauczyć się piec chleb w domu, ta książka również jest dla Ciebie!

Jeffrey Hamelman to prawdziwy chlebowy guru, a jego książka to kompendium wiedzy nie tylko dla domowych miłośników chleba, ale i zawodowych piekarzy. Świadczą o tym nie tylko wielkości porcji (podane zarówno na domowy wypiek, jak  i pieczenie na większą skalę), ale i bogaty wstęp, w którym autor zapoznaje nas ze sztuką pieczenia chleba od podstaw. Choć wydawać się może, że chleb to tylko woda, mąka, odrobina soli i drożdży, które należy razem wymieszać, cały proces tworzenia i formowania się ciasta chlebowego to znacznie zaawansowany proces. Od tego, jak dobrze go poznamy i jak świadomi będziemy wszelkich zależności, procesów i konsekwencji pewnych działań, zależy nasz chlebowy sukces. Z książką Hamelmana będzie to bez wątpienia łatwiejsze, bo autor o pieczeniu wie chyba wszystko i całą wiedzę od podstaw nam przekazuje. To zdecydowanie dobry początek, by rozpocząć swoją przygodę z pieczeniem lub podszkolić się, jeśli już mamy kilka bochenków za sobą. Dzięki zapoznaniu się z tym bogatym wstępem, będziemy mogli też zweryfikować, co robiliśmy nie tak, kiedy wcześniejsze bochenki nam nie wychodziły. Może była to kwestia mąki, może zbyt krótkie wyrastanie lub kwestia nieodpowiedniego złożenia ciasta. Jeśli szukasz prawdziwego kompendium wiedzy o wypieku chleba w domu, ta książka z pewnością będzie odpowiedzią na wszystkie potrzeby.

Znając podstawy pieczenia, różnice między rodzajami mąk i zaczynów, wiedząc, jak formować poszczególne rodzaje bochenków, można zabrać się za pieczenie. Przepisów jest tak wiele, że każdy znajdzie coś dla siebie. Pieczywo na drożdżowych zaczynach, chleb na zakwasie, wypieki dekoracyjne, pieczywo z ziarnami, ziemniakami, chleby kukurydziane i z bakaliami oraz wiele więcej czekają na pasjonatów domowego pieczywa.  Przyznam, że miałabym ogromny problem, który bochenek wybrać, bo wszystkie wydają się być niezwykle smaczne i zachęcające do przygotowania. Przepisy są zwięzłe, można by uznać, że napisane w oszczędny, zdawkowy sposób, ale uważam, że po przyswojeniu wiedzy, wyłożonej w rozdziale z teorią pieczenia, wszystko, co zawiera przepis jest zrozumiałe i wystarczające.

Bardzo podoba mi się rozdział o plecionych pieczywach, gdzie przedstawione są sposoby zaplatania warkoczy na kilka sposobów. Pod niektórymi przepisami również znajdziemy pomocnicze ilustracje, które ułatwią formowanie bochenka. Żałuję, że zdjęć wypieków jest tak mało, jednak przy tak ogromnym wyborze receptur, książka byłaby kilkukrotnie grubsza, a i tak jest to solidna, wyczerpująca temat pozycja.

Pieczywo to wypiek, któremu trzeba poświecić czas i serce. Wtedy tylko zrewanżuje nam się maksimum smaku, idealną strukturą i kształtem. Z tą książką pieczenie chleba i wyciąganie z pieca bochenków, których nie powstydziłaby się żadna piekarnia, będzie zdecydowanie łatwiejsze.