Chia seeds to owalne, małe o średnicy 1 milimetra, nasiona Salvia hispanica. Słowo chia pochodzi od słowa chian, w języku Azteków znaczącego oleisty. Te unikalne, niepozorne nasionka przynoszą nieocenione korzyści zdrowotne. Roślina ta była bardzo ceniona od niepamiętnych czasów, kiedy używana była jako waluta wymienna. W czasach prekolumbijskich, nasiona chia były składnikiem diety Azteków i Majów, którzy wierzyli, że 1 łyżka chia może utrzymać wojownika przy życiu przez 1 dzień.

Chia seeds zawierają więcej:
- magnezu niż brokuły
- potasu niż banany
- żelaza niż szpinak
- białka i wapnia niż mleko
- kwasów omega 3 niż dziki łosoś Alaskan
- błonnika niż siemię lniane
- antyoksydantów niż jagody.


Chia seeds wspomagają prawidłową pracę mózgu i serca, obniżają poziom złego cholesterolu, poprawiają przemianę materii, spowalniają wchłanianie cukrów, uwodniają więc nasze tkanki i mięśnie, dają energię i nie posiadają przy tym niekorzystnych cech. Nie na darmo nazywane są antyczną żywnością przyszłości. Dzisiaj chia uprawiana jest w Meksyku, Paragwaju, Boliwii, Argentynie, Ekwadorze, Australii i Gwatemali. Unia Europejska w 2009 roku zatwierdziła nasiona chia jako produkt spożywczy.

Nasiona Chia są zdrowym i bardzo ciekawym dodatkiem do diety. Można jeść suche lub moczyć w płynie. Absorbują do 12 razy tyle wody, ile same ważą  i utrzymują wodę nawet podczas mieszania z innymi produktami, zmniejszając przy tym kaloryczność posiłku poprzez zwiększanie objętości porcji, nie mając negatywnego wpływu na smak potrawy. Po namoczeniu w płynie włóknik tych nasion szybko i dobrze rozpuszcza się żelując i tworząc koloid.
Ważne jest równeż to, że nasionka nie starzeją się czyli można je dlużej przechowywać bez obawy, że stracą coś ze swoich właściwości odżywczych i zdrowotnych. Całe lub zmielone chia seeds można dodawać do musli, jogurtu, koktajli, sałatek oraz wypieków i przygotować z nich pudding chia.


 Dzienne spożycie nasion chia nie powinno przekraczać 15g.

250 g nasion kosztuje ok. 15 zł i można je kupić w sklepach ze zdrową żywnością lub przez internet. Ostatnio kupiłam 1 kg nasion za 34 zł w Auchan.