Ceviche – przepis na surową rybę

Surowe ryby to nie tylko domena kuchni japońskiej i sushi. Ceviche, czyli sałatka z marynowanej w cytrusach ryby lub owoców morza, to kolejny klasyk z surową rybą w roli głównej. Za smak odpowiada nie tylko czas marynowania, ale też użyte owoce: cytryny, limonki, a czasem też soczyste pomarańcze. Do tego obowiązkowo kawałki cebuli, świeża papryczka chili, opcjonalnie awokado i szczypta soli.

Ceviche – skąd przepis na rybną sałatkę

Genezy tego dania dopatrywać możemy się w prostej kuchni Peru. Dziś ceviche najczęściej jada się w rejonach Ameryki Łacińskiej i na Karaibach. Większości kojarzy się z kuchnią meksykańską i słusznie! Przez wysokie temperatury powietrza, w tej części świata gotuje się szybko i najczęściej podaje produkty bez obróbki termicznej.  Mają być sycące, a jednocześnie orzeźwiające. Liczy się jednak świeżość składników, dlatego przygotowując ceviche należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Surowa ryba do ceviche

Za smak ceviche odpowiada rodzaj ryby, na którą się zdecydujemy. Eksperci polecają wybór ryb morskich, aniżeli ryb z akwenów słodkowodnych. Najczęściej w ceviche pojawia się łosoś – dziki, tuńczyk lub dorsz. Pysznie smakuje także ceviche z miecznika, soli lub okonia morskiego. W wersji bardziej polskiej można przygotować ceviche z pstrąga – zakupionego w sprawdzonym miejscu. Warto wiedzieć, że ryby tłuste, takie jak makrela, sardynki czy szprotki, nie pasują do orzeźwiającego ceviche. Wybrana ryba musi być świeża – łatwo to zweryfikować dotykając mięsa (powinno być sprężyste), wąchając rybę lub sprawdzając, czy gałki oczne są lśniące, jeśli kupujemy rybę w całości. Ryba powinna być przechowywana w lodówce – najlepiej ułożyć ją na kostkach lodu. Po oczyszczeniu, usunięciu skóry i ości, przystępujemy do precyzyjnego krojenia.

Ceviche – precyzja i odpowiedni smak

Wyjątkowych wrażeń w trakcie konsumpcji ceviche dostarcza właśnie struktura dania. Ryba musi być dobrze oczyszczona, świeża i drobno pokrojona. Tak samo postępujemy z dodatkami – w małą kostkę krojąc awokado czy papryczki. Następnie w przygotowanej z soku cytrusów (limonka, cytryna, opcjonalnie pomarańcza) marynujemy rybę przez ok. 20 minut. To czas minimalny, ale może marynować nieco dłużej. Ważne, aby zachować odpowiednie proporcje marynaty do mięsa. Zbyt mała ilość płynu nie zapewni nam odpowiedniego smaku i konsystencji. Umownie przyjmuje się, że na pół kilograma oczyszczonej ryby należy przygotować 150 ml marynaty.

Ceviche – jak podać?

Ceviche najlepiej przygotować tuż przed podaniem na stół. Dzięki temu będzie świeże, smakowite i orzeźwiające. Pysznie smakować będzie podawane lub jedzone za pomocą trójkątnych nachosów. Przyjemna w smaku lekka sałatka rybna z awokado oraz kolendrą, a do tego chrupiące tortille to połączenie idealne!