Celiakia - dieta bez glutenu

Zdziwienie wielu osób budzi fakt, kiedy na sklepowych półkach spotykają produkty spożywcze pozbawione glutenu. Zagadka jest tym większa, że tych produktów każdego dnia przybywa. Nie jest to jednak kolejna fanaberia konsumentów, którzy chcą dbać o linie lub odżywiać się zdrowo. Jest to produkt przeznaczony dla wszystkich tych, którzy cierpią na celiakię i tym samym nie są w stanie przyswoić glutenu, który zwyczajowo występuje w produktach zbożowych. Celiakia to choroba o podłożu genetycznym i może ujawniać się u osób z uszkodzonymi genami w różnych okresach życia. Statystyki mówią obecnie o około 1 % światowej populacji, której powyższy problem dotyczy.

 

Celiakia - diagnoza i postępowanie

Osoby, których dotyczy celiakia, odczuwają dolegliwości, które nie wskazują jednoznacznie na typ choroby. Prawidłowe ustalenia są możliwe dopiero w momencie wykonania badań genetycznych. W momencie, kiedy analiza dostarczonego materiału wykaże uszkodzenie genów HLA DQ2 lub HLA DQ8, możemy mówić o celiakii lub o wysokim ryzyku wystąpienia choroby w przyszłości.  Z drugiej strony pacjent może się także upewnić, że choroba nigdy u niego nie wystąpi, a dzieje się tak w momencie, kiedy badający nie stwierdzają genetycznych uszkodzeń.

Badania są całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Tezę tą potwierdza między innymi Europejskie Stowarzyszenie Gastroenterologii Pediatrycznej, Hepatologii i Żywienia, które już na początku ubiegłego roku umieściło badania genetyczne na liście podstawowych badań przeprowadzanych w ramach szeroko pojętej diagnostyki celiakii, podkreślając jednocześnie, że badania genetyczne pozwalają zrezygnować z biopsji jelita cienkiego. To zdecydowanie wzbudza zaufanie pacjentów, którzy obawiają się jakiejkolwiek ingerencji w wewnętrzne struktury organizmu.

Oprócz całkowitego bezpieczeństwa, badania genetyczne oferują także prostotę. Zestaw zawierający niezbędne elementy do pobrania materiału można zamówić poprzez stronę internetową laboratorium lub można po prostu odwiedzić aptekę współpracującą z danym laboratorium. Koszt całości nie przekroczy z całą pewnością 400 złotych, ale taką ofertę są w stanie złożyć tylko najlepsi.

 

Celiakia - objawy choroby i leczenie

Celiakia wykazuje kilka cech, które powinny skierować potencjalnego pacjenta do gabinetu lekarskiego. Zdecydowanie warto to zrobić, jeśli jednocześnie występują wzdęcia, bóle brzucha oraz anemia spowodowana niedoborem żelaza. Również nawracający się brak energii oraz stany depresyjne powinny być sygnałem do działania. Istnieje oczywiście mnóstwo innych objawów, których nie można lekceważyć. Są one uzależnione od odporności i kondycji danego organizmu. Leczenie choroby to z kolei walka do końca życia. Koniecznie trzeba dodać, że brak tutaj środków farmakologicznych, bowiem podstawę w zapobieganiu objawom chorobowym stanowi dieta pozbawiona oczywiście elementów zawierających gluten. Co ważne diety nie powinno się przerywać także z powodu ryzyka wystąpienia nowotworów jelita. Spora grupa ludzi zrozumiała to zagrożenie, dlatego też w naszych sklepach znajduje się coraz więcej produktów z oznaczeniem „nie zawiera glutenu”.

Każdy przypadek dobrze wykrytego schorzenia oraz dobrze przeprowadzonego procesu leczenia lub zapobiegania chorobie można uznać za sukces badań genetycznych, które w wielu przypadkach są w stanie uratować życie i poprawić jego jakość.