Cebula przywędrowała do nas z Azji wraz z makiem, szpinakiem i ogórkami. W spisie żywności przydzielanej niewolnikom w starożytności cebula zajmowała miejsce jako produkt „dodający chęci do roboty”. Z tych samych czasów pochodzi powiedzenie: „im więcej koszulek cebula włoży, tym sroższe będą mrozy”. Przez to, że to bogate w siarkę warzywo wyciska łzy z oczu w Egipcie nie wolno było go jadać w dni świąt narodowych, czyli dni radości a nie płaczu.

To jesienne warzywo ma specyficzne wymagania glebowe. Gdy upodoba sobie jeden rejon owocuje bardzo obficie, jednak jeśli nie podpasuje mu gleba, nie zmienią tego żadne zabiegi. Są tacy, którzy nie przepadają za smakiem cebuli, jednak warto ją jeść, bo podobnie jak czosnek ratuje zdrowie.

Cebula - Wartości odżywcze

Cebula nie wyróżnia się wśród warzyw szczególną ilością witamin. Ma trochę witaminy C, A, B1, B2 i PP oraz niewielką ilość soli mineralnych, np. żelaza, fosforu i wapnia. Kiedyś piraci jedli cebulę by pomóc chorym zębom. Nie mieli pojęcia, że aby wyleczyć szkorbut trzeba uzupełnić niedobory witaminy C, w którą bogata jest cebula. To jesienne warzywo ma bardzo dużo związków siarkowych, przez które leją nam się łzy przy jego krojeniu. Nie tuczy, bo dostarcza 35 kalorii w 100 gramach.

Ponad to cebula, zaraz po czosnku odznacza się największą ilością związków bakteriobójczych. Niestety, takie właściwości mają tylko surowe warzywa, które są ciężko strawne i czasami zakazane osobom mającym problemy z wątrobą. Zdrowym świetnie wygładza cerę, wzmaga porost włosów, wzmacnia paznokcie, przepłukuje nerki i pęcherz. Cebula obniża ciśnienie i powoduje spadek cukru we krwi.

 

Cebula - receptury na zdrowie

Francuzi polecają wino z cebuli starszym panom profilaktycznie na choroby prostaty, ponieważ cebula bogata jest w cynk. Ponad to w tym kraju od wielu lat podaje się cebulę koniom, uważa się, że leczy ona zwężenia naczyń krwionośnych w końskich nogach. Rzeczywiście, po takiej cebulowej kuracji chore zwierzęta wracają do zdrowia.

W Polsce medycyna ludowa poleca sok z cebuli jako lek na przeziębienia i katary a okłady  z tego ugotowanego warzywa na niegojące rany.

Cebula lekiem na zakrzepy

Fibryna to nierozpuszczalne białko stanowiące podstawę skrzepów, śmiertelnie niebezpiecznych dla człowieka. Najczęściej skrzepy pojawiają się u ludzi, którzy nie uprawiają sportu i źle się odżywiają. Lekarze stwierdzili, że cebula może niwelować niekorzystny wpływ tłuszczu i brak ruchu. Cebula, szczypior i czosnek rozpuszczają fibrynę, niezależnie od tego czy są jedzone na surowo czy nie. Niestety ludzie często unikają tych wartościowych warzyw, ponieważ utrudniają życie towarzyskie. Nieprzyjemny zapach po ich zjedzeniu może długo się utrzymywać.