Cebula zawitała do nas z Azji Środkowej i szybko się rozpowszechniła. Ma różne kształty – podłużne i kuliste, i kolory – białe i czerwone.

Co kryje się pod łuskami
Cebula obfituje w wiele minerałów i witamin, m.in. E, z grupy B i C. Ma działanie bakterioi wirusobójcze, leczy przeziębienia. Syrop z cebuli łagodzi stany zapalne gardła i działa wykrztuśnie. Cebula odkwasza organizm, obniża zawartość cukru we krwi i poziom cholesterolu, zapobiega tworzeniu się skrzepów. Obniża także ciśnienie krwi. Ma silne działanie moczopędne, usuwa z organizmu mocznik, dzięki czemu wspomaga leczenie reumatyzmu i artretyzmu. Związki zawarte w cebuli pobudzają pracę trzustki i wątroby oraz przewodu pokarmowego. Dzięki dużej zawartości cynku cebula zapobiega prostacie. Cebula obfituje również w krzem i siarkę, dzięki czemu korzystnie wpływa na skórę, włosy i paznokcie. A płacz przy krojeniu cebuli nie powinien zniechęcać do jej przyrządzania, bo łzy doskonale oczyszczają oczy, co jest korzystne przy częstych zapaleniach spojówek. Cebulę najlepiej jadać na surowo, bo smażona jest ciężkostrawna i długo zalega w żołądku.

Opracowano na podstawie listów Bożeny Malinowicz z Wierzchowiska, Marii Murawskiej z Torunia, Henryki Otawy z Zabełkowa, Renaty Zimy-Dzięgiel z Dębicy i Anny Świątek ze Swarzędza.
Dziękujemy!

Fot.: archiwum Burda