Tego typu kotlety mielone doskonale nadają się nie tylko na talerz, ale również jako wkładka do bułki, z dodatkami. Podacie je jako domowe, polskie „hamburgery”. Takie właśnie jadłam też w dzieciństwie na zimno - mama szykowała mi prowiant z taką kanapką do pociągu na wakacje. Przepisu mamy nie udało mi się odtworzyć 1:1, ale wymyśliłam własny. Obecnie za takimi kotletami mielonymi czasami tęskni mój mąż i dzieci. Do masy dodaję coś specjalnego. Tę tajemnicę najpierw zdradzę wam. 

Jak przygotować masę na kotlety mielone?

Zanim zabierzecie się za przyprawianie kotletów mielonych, przyłóżcie się do przygotowania masy mięsnej. Jeśli korzystacie z chudego mięsa z indyka, koniecznie dodajcie do masy na kotlety trochę tłuszczu: oleju, wytopionego tłuszczu z boczku lub masła. Dodatkowy tłuszcz sprawi, że kotlety będą bardziej wilgotne, miękkie i nie wyschną, nawet jeśli lekko je przeciągniecie na patelni. Innym niezbędnym dodatkiem do kotletów mielonych jest namoczona w wodzie lub mleku czerstwa bułka. Na każdy kilogram mięsa używam ok. 100 g namoczonej bułki. Dzięki pieczywu masa mięsna jest delikatna, a jednocześnie zwarta. Kotlety nie rozpadają się na patelni. 

Jak przyprawić kotlety mielone? 

Smak tego dania świetnie podkreśli cebulka. Oprócz soli i pieprzu możecie wykorzystać również majeranek. To doskonała przyprawa do mięs. Świetną przyprawą, która podkreśla smak mięsa, jest również cząber. Niektórzy do masy na kotlety dodają również posiekaną natkę pietruszki lub koperek - kotlety z dodatkiem zieleniny są bardziej aromatyczne. Dodać możecie również mieloną słodką paprykę (pogłębi smak kotletów) oraz czosnek (granulowany lub posiekany i wymieszany z masą na kotlety wraz z cebulą). 

Jak przyprawić mięso na kotlety mielone? Wyciągnijcie kiszonki

Podczas wyrabiania masy na kotlety mielone dodajcie do nich odrobinę soku z kiszonych ogórków. Dzięki niemu będą nie tylko miękkie, soczyste i wilgotne w środku. Staną się też bardziej wyraziste w smaku. Następnie opanierujcie kotlety i smażcie jak zwykle. Sok z kiszonych ogórków możecie również stosować podczas duszenia innego mięsa, np. wołowiny na gulasz. Kwas mlekowy, który zawierają kiszonki i( ich sok) pomoże szybciej zmiękczyć mięso. Jeśli nie macie kiszonych ogórków, nada się również woda spod innych kiszonek. Spełni tę samą rolę.