Burak  na wątrobę

Dzięki zawartości betaniny buraki są skuteczne we właściwym funkcjonowaniu wątroby i przewodów żółciowych oraz pracy woreczka żółciowego. Szczególnie zaleca się je więc chorym na wątrobę, czy przewody żółciowe, a także na wszystkie choroby, którym towarzyszy odmineralizowanie kości.

Zjadanie czerwonych buraków w postaci jarzynki ma ponadto działanie lecznicze w otyłości, przy zaparciach  i chorobach nerek.

Buraki są pomocne też przy leczeniu przeziębień. W tym przypadku bardzo pomocny jest sok ze świeżych warzyw. Jednym z przepisów na taki sok jest następująca proporcja: 2 części marchwi, 12 części buraków i część selera. Sok ten po zmieszaniu należy rozcieńczyć wodą w stosunku 1:1 i pić bardzo powoli.

Burak odkwasza

Dla osób zjadających dużo mięsa, ciasta, pieczywa o charakterze kwasotwórczym wręcz konieczne jest spożywanie buraków pod różną postacią. Jest to bardzo ważne jeśli chcemy doprowadzić w organizmie do równowagi kwasowo-zasadowej, która jest warunkiem zdrowia.

Buraki wypłukują  kwas moczowy z organizmu, a także oczyszczają krew i działają bakteriobójczo. Aby się o tym przekonać, polecane jest spożycie (dwa razy dziennie), pół godziny przed jedzeniem, 50-100 g soku, najlepiej rozcieńczonego ciepłą wodą, ponieważ silne właściwości alkalizujące soku mogą spowodować nudności.

Sok z buraków poprawia krążenie krwi, udrażnia żyły, a więc zapobiega powstawaniu zakrzepów. Okazuje się również pomocny przy zwalczaniu poważniejszych dolegliwości, takich jak anemia czy nadciśnienie tętnicze.

Sok z buraka działa też wykrztuśnie przy kaszlu i oczyszcza drogi oddechowe, W tych przypadkach najlepiej spożyć 5 łyżek nierozcieńczonego soku dziennie.

Ponadto wypicie filiżanki gorącego barszczyku  działa skutecznie na zgagę.

Burak dla kobiet

Nie powinny zapominać o nim kobiety w ciąży. Pomoże zniwelować niedobory potrzebnego w tym okresie kwasu foliowego. Polecany także paniom w czasie menopauzy – wartościowe składniki soku złagodzą jej przebieg.

Czerwony kolor buraków pochodzi od antocyjanu, działającego leczniczo na nowotwory złośliwe.Oprócz szeregu witamin zawartych we buraku, jest w nim dużo wapnia, magnezu, sodu, potasu oraz dwa rzadkie metale: rubid i cez. Ten skład chemiczny buraka ma bardzo duże znaczenie w zwalczaniu nowotworów.