Znam wiele osób, które uważają, że brukselka jest mało ciekawa i niesmaczna. Jednak na usta ciśnie mi się pytanie: Kiedy ostatnio jadłeś brukselkę? Było to najprawdopodobniej daano, daaawno temu - w szkole lub przedszkolu. Nie wiem czemu ludzie tak bardzo boją się tej małej, pysznej kapustki. A myślę, ze warto się do niej przekonać bo ma bardzo wiele właściwości.

 

Brukselka to bardzo zdrowe warzywo. Zawiera witaminy: A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, E, H, K. Ponadto jest bogata w  składniki mineralne: potas, magnez, wapń, sód, żelazo, mangan, fosfor, miedź, cynk, błonnik pokarmowy, karoten, kwas foliowy, kwas pantotenowy, białko, węglowodany. Działa przeciwbatkeryjnie, przeciwwirusowo, przeciwzapalnie a do tego pomaga zwalczać komórki rakowe i wspomaga odbudowę DNA w komórkach. Nie trudno się domyślić, że w związku z tym polecana jest w diecie antynowotworowej, w trakcie leczenia wszelkich infekcji, stanów zapalnych itp. Dzięki dużej zawartości naturalnego błonnika wspomaga walkę z uciążliwymi zaparciami.

 

Brukselka to świetne źródło wapnia- więc powinny ją jeść szczególnie dzieci i osoby w podeszłym wieku. Ma również mnóstwo żelaza- to coś dla wegetarian i kobiet w ciąży- także dzięki kwasowi foliowemu. Jest to również warzywo zbawienne w trakcie diety odchudzającej. 100 g brukselki to tylko 42 kalorie, a przecież jest bardzo sycąca.


Jak ją możemy przygotować? By nie utraciła swych właściwości najlepiej jeść ją na surowo lub gotowaną na parze. Bardziej kaloryczne, ale równie smaczne wersje to tradycyjna brukselka gotowana z masłem i tarta bułką czy na przykład brukselka zapiekana pod beszamelem. Kapustę brukselską możemy jeść gotowaną i surową, na zimno i na ciepło, samodzielnie, w zupie czy w zapiekance. Jeśli gotujemy brukselkę w wodzie -  możemy dodać do niej odrobinę soli, mleka a nawet cynamonu (by zniwelować nieprzyjemny dla niektórych zapach).

Na moim blogu znajdziesz kilka przepisów z udziałem brukselki: Kotletypierożki w cieście ryżowymtartę i sałatkę z surowej brukselki, którą przygotowywaliśmy ze Szkołą na Widelcu. Poniżej znajdzieciw link do mojej sałatki z brukselki z sosem musztardowym i prażonym slonecznikiem.


Sezon na kapustę brukselską jest w pełni, więc znalezienie jej w sklepie czy na targu nie stanowi problemu. Wybieramy te okazy, które są jędrne, mają ładny zielony kolor, bez plam i zażółceń. Jeśli trafią się jakieś pożółkłe listki to obrywamy je jeszcze przed gotowaniem. Jeśli kapustki mają duży głąb, również trzeba go odciąć.


Brukselka jest bardzo nieskomplikowana w przygotowaniu, niedroga i baaaardzo zdrowa. Więc do dzieła!