Brownie – obłędnie czekoladowe ciasto, które poznasz po zakalcowatej strukturze. Jeśli jeszcze go nie piekłeś, zajrzyj do naszej galerii, w której zgromadziliśmy przepisy na to czekoladowe ciasto w różnych odsłonach. Prawda jest jednak bolesna – cukier, czekolada i inne składniki brownie – to produkty, które w nadmiarze nam nie służą. Jak zatem mieć ciastko i zjeść ciastko, jednocześnie trzymając dietę? Piekąc brownie z fasoli!

Jeśli wydaje Ci się, że dodawanie warzyw do ciast to zbyt duża kulinarna frywolność, przeczytaj nasz artykuł ciasta z warzywami, w którym zdradzamy zalety takich wypieków. A jeśli nie przekona Cię teoria, zajrzyj do galerii z pomysłami na ciasta ze szpinakiem. To słodki dowód na to, że cukinia, pietruszka, marchew czy właśnie fasola to doskonałe dodatki do ciast.

 

Brownie z fasoli – składniki

Największą zaletą ciast typu brownie z fasoli, czyli słodkich wypieków z dodatkiem warzyw, jest to, że są one super zdrowe. Często bez dodatku białego cukru, bez mąki, czy tłuszczu, takie ciasta wymagają od nas zakupu innych niż klasyczne składniki niezbędne do słodkich wypieków składników. Wciąż jednak są to produkty codziennego użycia, dzięki czemu przygotowanie takiego ciasta nie wymaga od nas wielkiego wysiłku. Jednocześnie są to składniki dużo zdrowsze i mające większą wartość odżywczą od białej mąki czy cukru.

 

Jakimi składnikami zastępujemy więc „klasyczne” produkty w naszym brownie z fasoli? Nasza główna bohaterka – fasola – czy to biała, czy czerwona – to zastępnik mąki i jajek – produkt, który jest bazą, jednocześnie sklejającą całą masę. Fasola, jak inne strączki to źródło białka, które obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi.

Cukier zastąpi nam banan lub namoczone wcześniej suszone daktyle. Ewentualnie do ciasta z fasoli można dodać miód, jednak ten podczas pieczenia straci swoje prozdrowotne właściwości. Nie zapominajmy, że także dodatki, jak suszone czy świeże owoce, to produkty, które dodadzą słodyczy naszemu wypiekowi.

Jeśli chodzi o jajka, zastępnikiem jest wspomniany już banan, ale też namoczone siemię lniane czy chia, które pod wpływem wody zmieniają swoją strukturę i łączą składniki ciasta. Obydwa te produkty to źródło mikroelementów, warto więc dodać je do naszego wypieku. Przeczytaj też nasz artykuł ciasto bez jajek, w którym zdradzamy też inne zamienniki.

Ostatni produkt, którego w brownie zabraknąć nie może, czyli czekolada – zastąpiona być może kakao (źródło antyoksydantów) czy karobem.

 

Odchudzone i „uzdrowione” przepisy na brownie z fasoli często pomijają jajka czy masło, czyniąc ten wypiek wegańskim. To nie tylko zdrowe pod względem produktów ciasto, ale także słodkość, która dostarczy naszemu organizmowi porcję białka. Dlatego też na brownie z fasoli można pozwolić sobie nie tylko na deser, ale i jako przekąskę po treningu czy wysiłku fizycznym.

Jeśli jednak nie jesteśmy na diecie wegańskiej i chcemy, by nasze warzywne ciasto nie różniło się zbytnio od klasycznego ciasta czekoladowego, warto zachować jajka w przepisie, dodając do masy także kilka łyżek mąki kokosowej.

 

Zobacz przepis na brownie z fasoli z jajkami i wegańskie brownie z fasoli