Jeśli kochacie chałwę (a wiemy, że tak), pokochacie również i to warstwowe, miękkie i kremowe ciasto. Ciasto chałwowe bez pieczenia przypomina nieco miodownik, który również składa się z warstw. W miodowniku są to jednak warstwy prawdziwego ciasta i wymaga on zdecydowanie więcej pracy niż ten deser. Ciasto z kremem chałwowym przygotujecie na herbatnikach, co znacznie ułatwia sprawę. Jego przygotowanie to zaledwie kilka czynności, ponieważ wszystko sprowadza się do przygotowania kremu i ułożenia go na zmianę z herbatnikami. Z tym poradzą sobie również nastolatki – to prosty przepis i dobra propozycja ciasta urodzinowego, które niewprawny kucharz przygotuje od A do Z sam. Bez ryzyka zakalca! 

Błyskawiczne ciasto chałwowe bez pieczenia - przepis 

Składniki (na formę ok. 20x20 cm):

  • 100 g ulubionej chałwy
  • 500 ml śmietanki kremówki 30%
  • 300 g kajmaku (masy krówkowej)
  • 250 g mascarpone
  • 1 opakowanie dowolnego śmietan-fixu
  • 60 herbatników maślanych

Opcjonalnie: 2 garści dowolnych orzechów do dekoracji.

Sposób przygotowania:

  1. Mocno schłodzoną śmietankę kremówkę i serek mascarpone przełóżcie do dużej miski i ubijcie mikserem na puszystą masę.
  2. Dodajcie do niej kajmak i śmietan-fix, wymieszajcie szpatułką do połączenia się składników. 
  3. Pokruszcie chałwę na drobne kawałki (np. widelcem) i ponownie wymieszajcie.
  4. Dno formy wyłóżcie warstwą herbatników. Następnie rozsmarujcie część masy, wygładźcie i ponownie przełóżcie herbatnikami. Powtarzajcie te czynności aż do ostatniej warstwy masy (powinna ona być wierzchem ciasta).
  5. Ciasto chałwowe bez pieczenia jest prawie gotowe. Posypcie wierzch orzechami. 
  6. Wstawcie do lodówki na noc - do całkowitego stężenia.

Ciasto najszybciej tężeć będzie na dolnej półce w lodówce - tam jest najchłodniej. Przed włożeniem go do lodówki możecie też polać je zastygającym sosem cytrynowym, który przełamie nieco słodycz chałwowego kremu. Ciasto stanie się dzięki niemu nieco orzeźwiające w smaku.

Ciasto z kremem chałwowym - jak je podawać?

Gotowe ciasto będzie bardzo słodkie - doskonałe do popołudniowej mocnej "małej czarnej". Samej kawy lepiej już nie słodźcie. Możecie je też podać z czarną, niesłodzoną herbatą. Ciasto skutecznie zastąpi cukier. Jest ono też dość tłuste - nie da się go zjeść dużo. Sprawdzi się ono zarówno na co dzień, gdy macie ochotę na coś słodkiego, jak i od święta. Jeśli szykujecie ciasto na specjalną okazję, możecie udekorować je pokruszonymi pistacjami. Zielone orzeszki ładnie ożywią kolor ciasta i podkreślą azjatyckie, orientalne korzenie głównego składnika ciasta - chałwy.