Zapadanie się i pękanie i zapadanie się ciasta biszkoptowego potrafi bardzo skutecznie zniechęcić osoby, które dopiero zaczynają swoją kulinarną przygodę do przygotowywania tego wypieku. Okazuje się jednak, że zupełnie niepotrzebnie, ponieważ istnieje niezwykle pomysłowy i banalnie prosty sposób na poradzenie sobie z tym dość częstym problemem. Co więcej, placek będzie dzięki wykorzystaniu tego patentu będzie o niebo smaczniejszy. A wasi goście nawet nie zauważą, że coś poszło nie tak.

Biszkopt opadł - co zrobić?

Jeżeli przydarzyło wam się pęknięcie lub zapadnięcie się ciasta, to żadna tragedia. Wykorzystajcie bardzo prosty i szybki trik, który polega na wydłubaniu zapadniętego ciasta ze środka i włożeniu zamiast niego ulubionych owoców. Dodajcie także bitą śmietanę. Pozostałe ciasto nasączcie ponczem.

Okruchy ciasta, które wyciągniecie ze środka, również możecie wykorzystać do deseru. Wrzućcie je wszystkie do pucharków, dodając dowolne owoce i krem, budyń, kisiel albo bitą śmietanę. W ten sposób przygotujecie dodatkowy deser, a przede wszystkim – nikt się nie zorientuje, że wasz biszkopt się nie udał.

Jak upiec udany biszkopt?

Pamiętajcie, ćwiczenie czyni mistrza. Im więcej ciast upieczecie, tym lepiej będą wam się one udawać. Natomiast zawsze warto trzymać się kilku podstawowych zasad. Po pierwsze, wszystkie składniki na biszkopt powinny mieć temperaturę pokojową. Jedynym odstępstwem od tej zasady są białka – te powinny być zimne, dzięki temu szybciej się ubiją na sztywno. Zawsze miksujcie je ze szczyptą soli lub odrobiną soku z cytryny i nigdy nie przerywajcie miksowania, dopóki nie będą całkiem gotowe.

Po drugie, wasz biszkopt wyjdzie bardziej puszysty i będzie miał lepszy smak, jeśli do jego przygotowania użyjecie wiejskich jajek lub tych z wolnego wybiegu. Jajka ze sklepu są mniejsze, a ich białko jest bardziej kleiste, co nie wpłynie dobrze na smak oraz konsystencję waszego wypieku. Trzecia ważna zasada to dodawanie żółtek do masy po kolei, nie wszystkich na raz. Ostatnia: mąka do ciasta biszkoptowego powinna być wcześniej przesiana i napowietrzona.