Staracie się zdrowo odżywiać, więc chętnie wrzucacie do sklepowego koszyka bio i eko produkty? Te artykuły zwykle są bardzo drogie i nie łatwo znaleźć je w sprzedaży, tymczasem genialny naturalny eliksir zdrowia i urody macie tuż pod ręką. To tani produkt, który niegdyś był ulubieńcem w każdym domu, a obecnie trochę o nim zapomniano. Warto jednak zaprosić go znów do naszych kuchni, gdyż organizm nam za to podziękuje.

Zapomniany skarb kuchni polskiej

Jednym z najbardziej niedocenianych skarbów kuchni polskiej jest zwykłe zsiadłe mleko, czy jak mówią inni - kwaśne mleko. Wielu z nas pamięta ten przysmak z kuchni mam i babć, lecz obecnie mało kto już regularnie go pije, a to wielka strata. W tym niepozornym gęstym płynie kryje się bowiem potężna dawka cennych składników. Na czele długiej listy stoją bakterie kwasu mlekowego, które powstają na skutek naturalnej fermentacji. To właśnie one wzbogacają florę bakteryjną jelit, dzięki czemu wzmacniają odporność. Oprócz nich w tym cennym płynie znajduje się też bogactwo łatwo przyswajalnego białka oraz cały wachlarz minerałów, takich jak wapń, fosfor, magnez, potas czy siarka. Ponad to znajdziemy tu cenne witaminy D, K, A oraz te z grupy B. 

Na co pomaga zsiadłe mleko?

Wszystkie powyższe składniki sprawiają, że zsiadłe mleko przynosi ogrom korzyści całemu organizmowi:

  • dba o mocne kości,
  • poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci,
  • poprawia pracę układu pokarmowego,
  • usprawnia funkcjonowanie jelit,
  • zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych oraz cukrzycy,
  • wspiera układ nerwowy,
  • oczyszcza z toksyn.

Jak pić zsiadłe mleko?

Aby odczuć te efekty, najlepiej pić 1 szklankę zsiadłego mleka dziennie. Oczywiście można popijać go solo lub jako dodatek do młodych ziemniaków czy babki ziemniaczanej, ale to niejedyna opcja. Ten produkt świetnie sprawdzi się też jako baza do zrobienia chłodniku czy przeróżnych owocowych koktajli, a także wszelkiego rodzaju placków, racuchów, naleśników i ciast

Jak zrobić zsiadłe mleko?

Oczywiście obecnie produkt ten możemy kupić w każdym sklepie, jednak niektórzy tęsknią za smakiem domowego zsiadłego mleka. To nic trudnego, bo samo przygotowanie tego produktu to pestka, pod warunkiem, że mamy dostęp do dobrej jakości nabiału. Mając świeże mleko prosto od krowy, wystarczy pozostawić je w temperaturze pokojowej, a po 1-2 dniach zacznie kwaśnieć. Taki produkt przechowujemy w lodówce i możemy spożywać nawet do 10-12 dni.

Należy jednak pamiętać, że zsiadłego mleka nie robi się z mleka pasteryzowanego, w którym nie ma żywych kultur bakterii, gdyż giną one podczas podgrzewania w procesie produkcji. Jeśli jednak się uprzemy, możemy sztucznie przygotować takie mleko za pomocą prostego triku. Mleko z kartonu należy podgrzać do temperatury 28 stopni i dodać do niego 4 łyżki kwaśnej śmietany, a następnie wszystko wymieszać i odstawić na 2 dni w ciepłe miejsce.

Inne zastosowania zsiadłego mleka

Ten produkt pomaga organizmowi nie tylko od środka, ale od zewnątrz, dlatego warto wykorzystywać go również na inne sposoby. Nie wszyscy wiedzą, że okład ze zsiadłego mleka zmniejsza opuchliznę po stłuczeniach i zwichnięciach, a także łagodzi oparzenia skóry.