Bazylia (Ocimum basilicum) - jest rośliną jednoroczną z rodziny wargowatych, zwana też bazylią wonną, bazylią ogrodową. Pochodzi z Indii. Uprawiana na całym świecie, głównie dla jej wyraźnego smaku i aromatu. Jest wiele odmian bazylii m. in. cynamonowa, cytrynowa, tajlandzka purpura. Liście bazylii różnią się, oprócz smaku i zapachu, kolorem - białe, zielone, czerwone i purpurowe. Nazwa bazylii pochodi od greckiego słowa "ocimum", co oznacza pachnące i "basilikos" - królewskie. Nazwa świadczy o wysokiej pozycji jaką przypisywano roślinie już w starożytności.

Bazylia jest zielem o przyjemnym, intensywnym zapachu i korzennym, słodko-pikantnym smaku. Lubi rosnąć w nasłonecznionym miejscu, osłoniętym od wiatru. Nadaje się do uprawy w doniczkach. Jest rośliną miododajną.


W kuchni najczęściej używa się świeże liście. Pod tą postacią jest doskonała w sałatkach i surówkach. Nadaje przyjemny zapach duszonym warzywom, zupom, farszom i potrawom z makaronu. Doskonała jako dodatek do dań z ryb i drobiu, twarogu i jaj. Szczególnie pasuje do potraw z pomidorów. Bazylia najbardziej popularna stała się w kuchni śródziemnomorskiej. Znane dania, którego podstawą jest bazylia, to włoskie pesto, salsa verde i sałatka Caprese. Jako przyprawa, bazylia znakomicie nadaje się do zup, potraw mięsnych i rybnych, do pizzy i dań warzywnych. Doskonale aromatyzuje ocet i oliwę.

Suszoną bazylię przechowujemy w suchym miejscu, w szczelnie zamkniętym pojemniku, bez dostępu światła. Liście można również zamrozić, przechowywać w oleju lub w occie.

Roślina zawiera olejki lotne, garbniki, enzymy, kwasy organiczne, saponiny i gorycze. Bazylia posiada właściwości uspakajające, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Poprawia trawienie i ułatwia przyswajanie pokarmu. Powszechnie uważa się, że bazylia działa przeciwdepresyjnie, poprawia nastrój i dodaje sił.