Święta charakteryzuje przede wszystkim czas przygotowań, prezentów, rodzinnej atmosfery i…kulinarnych tradycji przeróżnych regionów Europy. Polska to kraj pełen tradycji, które w czasie Świąt Bożego Narodzenia,  przestrzegane są jeszcze bardziej niż na co dzień. 12 dań, spożywanych w gronie najbliższej rodziny, przy zapachu świątecznej choinki i dźwięku kolęd, to charakterystyczna wizja polskiego domu w wigilijny wieczór.  

Jak to jest z innymi krajami? Jak Europejczycy obchodzą święta, co jedzą, a czego się wystrzegają? Oto krótka charakterystyka obchodów wigilijnych, kilku Państw Europy

Austria

W Austrii na wigilijnym stole znajduje się karp lub kaczka. Jednak do najpopularniejszych przysmaków zalicza się tu proste ciasto z mleka, mąki, soli, masła i miodu. Tradycja mówi, że kto zje choćby maleńki kawałek, może być spokojny o swoje zdrowie przez następny rok.

Austriacy zajadają się też w święta pieczonymi migdałami, kasztanami na gorąco  i korzennym winem.

Belgia

W Belgii Wigilia jest dniem przeznaczonym na ceremonie religijne i przedstawienia upamiętniające narodziny Jezusa. Na wigilijnym stole zawsze jest wręcz przesyt potraw. Belgia charakteryzuje się różnorodnością potraw wigilijnych. Drożdżowa baba z kremem mokka, prezentuje się na stole obok ostryg, homarów, czy indyka. Główne świąteczne danie w Belgii to dziczyzna z sosem śliwkowym. W niektórych regionach Belgii popularny jest pasztet marynowany w winie.

Czechy

Czeskie wigilijne menu jest zbliżone do polskiego. Wigilia nie może się tam odbyć bez karpia, którego koniecznie podaje się z sałatką ziemniaczaną. Na stołach świątecznych nie może też zabraknąć pysznego deseru o nazwie vánočni cukrovi, podawanego w przeróżnych kształtach.

Estonia

Estończycy to tradycjonaliści. Na wigilijnych stołach przeważają potrawy podawane od pokoleń. Jadają te same potrawy co ich prababki. Są to przede wszystkim indyk faszerowany z jabłkami, brukiew, ziemniaki, wieprzowina, kapusta i sałata ziemniaczana z buraczkami.

Finlandia

Finowie nie przestrzegają postu. Na stole wigilijnym znajdzie się tu więc pieczone prosię, sałata śledziowa z burakami czy ryżowy pudding, do którego dodaje się jeden migdał. Kto znajdzie migdał, ten będzie miał szczęście przez cały następny rok. Posiłki wigilijne popijane są obficie grogiem- napojem z czerwonego wina, ziół, rodzynek i migdałów.

 

 

Grecja

Na wigilijnym greckim stole nie może zabraknąć chleba Chrystusa czyli Christopsomo- duże słodkie bochenki w różnych kształtach i z różnymi zdobieniami. Inna tradycyjna, świąteczna potrawa to także indyk nadziewany kasztanami i ryżem.

Niemcy

Na wieczerzę podaje się najczęściej dania z ryb. Na niemieckich stołach wigilijnych króluje sałatka kartoflana z kiełbasą. Najbardziej charakterystyczny przysmak na niemieckich stołach w święta, to Stollen, ciasto, które swoim kształtem przypomina zawinięte w kocyk dzieciątko.

Słowacja

Na Słowackim wigilijnym stole przeważają słodkości. Mimo, że kolacja składa się z 12 dań, tak jak Polsce nie są to takie same dania. Tradycyjne, choć coraz mnie popularne dania to np. zupa grzybowa, kapuśniak, sałata ziemniaczana, lub opłatki z miodem. Słowacy w święta zajadają się też haluszkami- drobnymi kluseczkami z ciasta mączno-ziemniaczanego.

Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii nie obchodzi się wigilii. Najważniejszym świątecznym posiłkiem jest obiad 25 grudnia. Charakterystycznym daniem obiadowym jest pieczony indyk z borówkami lub pieczonymi kasztanami. W niektórych brytyjskich domach jada się wołowinę i Christmas pudding z suszonymi owocami w którym czasami dzieci mogą znaleźć ukryte monety albo drobne zabawki. Najpopularniejszym świątecznym deserem na wyspach są Mince pies- babeczki z farszem z suszonych jabłek, bakalii, alkoholu i przypraw.