Wybierając sosy do spaghetti, możemy wybierać wedle własnych potrzeb. Mogą to być sosy na bazie przecieru pomidorowego albo stworzone ze śmietanki i jajek. Sosy do spaghetti mogą być łagodne w smaku lub intensywnie czosnkowe. Sosy do spaghetti mogą być przygotowane na bazie oliwy, czosnku, czarnego pieprzu lub papryczki chilli. W ten sposób powstaje popularny aglio e olio e peperencino. Domowy sos do spaghetti z pewnością przypadnie do gustu nawet najmłodszym dzieciom.

Sos do spaghetti

Smaczny sos do spaghetti to nie tylko przecier pomidorowy. Dobrze przygotowany sos do spaghetti zawiera zioła np.: bazylia, tymianek i oregano. Często sos do spaghetti zawiera również inne warzywa np.: seler naciowy, cebulę, czosnek lub marchewkę. W wielu przepisach spotkać można dodatek szczypty cukru. Zaskakujące jest, że od czasu do czasu przepisy podpowiadają podkreślenie smaku dodatkiem śmietanki kremówki. Jednak sos do makaronu spaghetti może być podawany w wersji wegetariańskiej. Aby oszczędzić czas, można sięgnąć po sosy w kartonikach. Ważne, aby sosy były bez dodatku konserwantów i sztucznych barwników. Można również przygotować sos do spaghetti na zimę. Sos do spaghetti przygotujemy również w mgnieniu oka, gdy po ugotowaniu pomidorów dodatkowo je zblendujemy. Wtedy sos będzie gładki i jednolity. Blender może być ręczny lub kielichowy. Wszystko zależy od waszych upodobań i ilości miejsca w kuchni. Sos do spaghetti własnej roboty można zjeść od razu lub zapasteryzować na lato.

Sosy do spaghetti – sos bolognese

Kolejnym sosem wartym uwagi jest sos bolognese. Ten sos jest przeznaczony dla osób lubiących mięsne smaki. Zazwyczaj wykorzystywane jest chude mięso np.: wołowiny. Z dużą ilością czosnku i cebuli sos będzie miał wyrazisty smak. Najlepiej wykorzystywać przecier z pomidorów, nie z koncentratu i doprawiać ziołami. Sos bolognese świetnie smakuje podany ze sporą porcją startego parmezanu. Można śmiało sięgać po gotowe sosy jako baza do spaghetti bolognese. Mając mało czasu, nie trzeba obawiać się dodatku mięsa zamkniętego w kartoniku lub słoiku. Podstawową zasadą jest czytanie etykiet i wybieranie propozycji o najkrótszym składzie.

Sosy do spaghetti – arrabiata

Arrabiata znaczy wściekły, jego nazwa nawiązuje do pikantnego smaku. Taki jest ten makaron. Głównymi składnikami jest czosnek i papryczka chilli, które sprawiają, że ten sos do spaghetti nabiera mocy i pikanterii. Te dwa składniki przesmaża się na oliwie, a następnie zalewa pomidorami z puszki (lub świeżymi), dodaje pietruszkę i wszystko dusi, by całość zgęstniała. Kolejnym krokiem jest połączenie ugotowanego spaghetti z sosem i danie gotowe. Jeśli nie macie świeżych papryczek chilli pod ręką, możecie wykorzystać także suszone. Wierzch naszego makaronu arrabiata można posypać startym parmezanem. Specjalne tarki do sera czasem mają szufladę lub dołączoną pokrywkę, która ułatwi przechowywanie.

Sosy do spaghetti – carbonara

To jeden z klasycznych włoskich sosów, podobnie jak spaghetti bolognese. I choć to prosty przepis, często popełnia się w jego przygotowaniu znaczący błąd. W tym daniu sos carbonara składa się boczku – oryginalnie wędzonej pancetty, masła, jajek, sera i natki. Nie dodaje się, jak błędnie się przyjęło, śmietany, choć ten składnik spotkać można w wielu przepisach. Zapamiętajmy więc – sosy do spaghetti ze śmietanką, cebulą, dodatkiem białego wina czy czosnku to nie carbonara. To dowód, że dobry sos do spaghetti potrzebuje tylko kilku składników, aby stworzyć pyszne danie.

Aby przygotować to danie, na patelni wytapiamy tłuszcz z boczku. Na tym samym tłuszczu smażymy rozbełtane z serem jajka z dodatkiem boczku oraz posiekanej natki i dodajemy gorący, ugotowany makaron – on zetnie jajka i nada całości kremową konsystencję.