Dania z kaszy jaglanej zrobiły się ostatnio niezwykle popularne. Polacy na nowo odkryli ten produkt w związku z popularną ostatnio dietą bezglutenową i chęcią oczyszczania organizmu. A skoro kasza jaglana glutenu nie zawiera i usprawnia pracę organizmu, to i na naszych stołach coraz jej więcej. To dobrze, bo to zdrowy produkt, który powinniśmy włączyć do naszej diety, a jemy go zdecydowanie za mało, jak i inne zdrowe kasze.

Kasza jaglana – przepisy proste

Jakie więc dania z kaszy jaglanej przygotowywać, by jeść jej jak najwięcej? Nasze zestawienie pokazuje, że z można zrobić z niej wszystko! Kotlety, naleśniki, krokiety, dodać ją do zapiekanki z warzywami czy nafaszerować roladę mięsną. Szukacie innego pomysłu? Sprawdźcie naszą galerię!

Kasza jaglana jest bardzo wdzięcznym produktem w kuchni. Zanim jednak zabierzecie się za przygotowanie dania, zajrzyjcie do krótkiej instrukcji, jak gotować tę kaszę czy na sypko czy na gęsto. Odpowiednie jej ugotowanie to podstawa, by zabrać się za przygotowanie potraw z jej udziałem. Przede wszystkim warto zadbać o to, by nie była gorzka. W tym celu należy odpowiednio wcześniej namoczyć ją w wodzie lub dokładnie wypłukać przed gotowaniem. Dodatkowo przyda się delikatne uprażenie kaszy jaglanej przed zalaniem wodą i gotowaniem. Ważne, aby kasza jaglana przed zalaniem jej wodą zaczęła pachnieć lekko orzechowo. 

Kasza jaglana - dodatek do zup

Kaszę jaglaną możemy dodawać do wszystkich tych dań, które kojarzą nam się z kaszami. Przepisy z kaszą jaglaną obejmują na przykład krupnik. Warto też przygotowywać kaszę jaglaną w formie pulpecików do zup i sosów. Ponadto kasza to świetny dodatek do gołąbków. Kasza jaglana nadaje się świetnie do rozmaitych farszy. Możecie użyć jej do farszu do pierogów, nadziewać kaszą jaglaną warzywa. Kasza jaglana dobrze pasuje też do dań mięsnych, na przykład gulaszy.

Co zrobić z kaszy jaglanej?

Obiad z kaszą jaglaną to również na przykład kluski czy kotlety. Kopytka z dodatkiem kaszy jaglanej warto dodatkowo podsmażyć na maśle z dodatkiem bułki tartej. Z kolei kotleciki smażymy na złoto na patelni lub pieczemy w piekarniku. Takie kotlety z kaszy jaglanej świetnie sprawdzą się jako burgery do podpieczonych pełnoziarnistych bułek. 

Kasza jaglana na obiad pasuje także do naleśników i sałatek. Nasze ulubione sałatki to dobra opcja, żeby przemycić kaszę do diety, jeśli za nią nie przepadamy. Dania z kaszy jaglanej to jednak dużo, dużo więcej. Jeśli będziecie potrzebować jeszcze więcej inspiracji na dania z dodatkiem kaszy, sięgnijcie po poniższe książki. Są pełne wspaniałych przepisów, na dania obiadowe i nie tylko, a także w przystępny sposób tłumaczą, dlaczego warto jeść więcej kaszy.

Kasza jaglana – przepisy na zdrowie!

Kasza jaglana jest jedną z najzdrowszych kasz, prawdziwym superfood, czyli produktem zawierającym wyjątkowo dużo cennych składników odżywczych. Ma dużo witamin z grupy B, zawiera też krzem, który dobrze działa na skórę i przyspiesza proces przemiany materii. Kasza jaglana na diecie powinna być jedzona z umiarem, bo jest stosunkowo kaloryczna – w 100 g ma ponad 300 kalorii. Ma też wysoki indeks glikemiczny, więc nie jest wskazana dla osób cierpiących na cukrzycę.

A jeszcze więcej przepisów na dania, w których kryje się ta kasza, znajdziecie w naszej innej galerii - Kasza jaglana na słodkoDania z kaszy jaglanej pod postacią sałatek znajdziecie w naszej galerii sałatka z kasza jaglaną na 13 sposobów.